serwer

Nie da się ukryć, że obecnie żyjemy w czasach, kiedy praktycznie wszystko przeniosło się już do Internetu. Wobec tego również i młodzi przedsiębiorcy właśnie tam upatrują swojej szansy na rozwój biznesu. Nie da się ukryć, że choć samo założenie sklepu internetowego na popularnych platformach może być całkowicie darmowe, to jego odpowiednie przygotowanie wiąże się już z dodatkowymi kosztami. Jednym z nich jest serwer VPS, bez którego własna platforma w sieci nie miałby racji bytu. Niemniej jednak czym są wspomniane już serwery VPS?

Czym są serwery VPS?

Zanim nastąpi szczegółowe wyjaśnienie czym są serwery VPS, warto w pierwszej kolejności skupić się na rozwinięciu tego skrótu. Otóż został on utworzony od pierwszych liter angielskich słów Virtual Private Server. Można go najprościej określić mianem podzielenia fizycznej maszyny na kilka części, a każda z nich oddaje do dyspozycji serwer, który jest oddzielny fizycznie od reszty. Tak więc serwery VPS można określić jako swoiste, pośrednie rozwiązanie zarówno pomiędzy hostingiem dedykowanym, a często wykorzystywanym hostingiem współdzielonym. To właśnie serwery VPS są najchętniej wykorzystywane zarówno przez małe i początkujące sklepy internetowe, a także przez wielkie i prężnie. Warto w tym momencie zwrócić uwagę na to, że serwery VPS zapewniają również ogromny poziom bezpieczeństwa, gdyż skutecznie izolują uruchamiane procesy od innych środowisk, a także gwarantują niezależny dostęp do wszystkich zasobów.

Kiedy warto zdecydować się na serwer VPS?

Serwery VPS są świetnym rozwiązaniem zarówno dla przedsiębiorców, którzy dopiero wkraczają na rynek e-commerce, ale także i dla tych, którzy już na tym rynku świetnie działają od kilkunastu dobrych lat. Jeśli więc prowadzimy stronę internetową lub sklepik i zależy nam na przestrzeni dyskowej i dużym bezpieczeństwie, to serwery VPS będą rozwiązaniem idealnym. Ponadto warto je wybrać kiedy:

  • planujemy założyć serwer gier
  • chcemy prowadzić serwer poczty elektronicznej
  • chcemy zgłębić swoją wiedzę z zakresu działań administracyjnych na serwerze

Czy serwery VPS są opłacalne?

W przypadku serwerów VPS można wskazać na ich wysoką opłacalność. W porównaniu z hostingiem dedykowanym, można powiedzieć, że są one rozwiązaniem o wiele bardziej ekonomicznym, a dodatkowo zapewniają podobne funkcjonalności. Co więcej obsługa strona na serwerze VPS jest o wiele łatwiejsza i mniej skomplikowana, więc z pewnością sprawdzi się u początkujących przedsiębiorców, którzy cenią sobie niskie koszty i prostotę obsługi.