włosy

Przeszczep włosów to metoda, która cieszy się coraz większą popularnością wśród osób zmagających się z łysieniem, zwłaszcza wśród mężczyzn. Czy każdy może zdecydować się na zagęszczenie włosów tą metodą? Jakie są przeciwwskazania? Odpowiadamy.

Przeszczep włosów – dla kogo?

Największą grupę osób, które decydują się na przeszczep włosów, stanowią mężczyźni, chociaż łysienie występuje również u kobiet. Według statystyk aż 60% mężczyzn po 50. roku życia ma problem z łysieniem. Nierzadko zdarza się, że włosy intensywnie wypadają już młodym mężczyznom około 18. roku życia. Przyczyną wczesnego łysienia są genetyczne predyspozycje. Inne czynniki, które mogą przyspieszać łysienie to: nadmierny stres, dieta niedoborowa w niektóre witaminy i składniki mineralne, zanieczyszczenie środowiska, zmiany hormonalne. Często nakłada się kilka czynników naraz, przez co łysienie jest nieuniknione, a jego leczenie trudne i wieloetapowe.

Problem łysienia dotyczy również kobiet. Mówimy wówczas najczęściej o łysieniu androgenowym, wynikającym ze zbyt wysokiego poziomu hormonów męskich (androgenów) we krwi. Takie zmiany towarzyszą m.in. menopauzie, zespołowi policystycznych jajników. Czasem pomaga terapia hormonalna, ale gdy zmiany są zaawansowane, warto rozważyć przeszczep włosów. Zabieg ten jest również wskazany w przypadku łysienia pourazowego, poparzeniowego oraz spowodowanego stanami zapalnymi skóry. Niestety istnieje też szereg przeciwwskazań do transplantacji włosów.

Przeciwwskazania do transplantacji włosów

Nowoczesny przeszczep włosów metodą Smart Graft dostępny w warszawskiej Klinice Miracki jest zabiegiem bezpiecznym i mało inwazyjnym. Opracowanie najnowszej technologii transplantacji mieszków włosowych pozwoliło zmniejszyć ryzyko powikłań do minimum i maksymalnie zwiększyć efektywność zabiegu. Nie jest to jednak sposób na zagęszczenie włosów dla każdego. Przeciwwskazania to:

 • niewyrównana cukrzyca,
 • zaawansowane choroby układu krążenia,
 • choroby nowotworowe,
 • aktywne stany zapalne skóry w obszarze poddawanym zabiegowi,
 • łysienie plackowate,
 • młodzieńcze łysienie androgenowe,
 • niewyrównane zaburzenia hormonalne,
 • łuszczyca,
 • zaburzenia krzepliwości krwi,
 • skłonność do powstawania bliznowców,
 • alergie na środki anestezjologiczne,
 • ogólny zły stan zdrowia.

Jak wygląda przeszczep włosów Smart Graft?

Zabieg przeszczepu włosów poprzedzony jest konsultacją, której celem jest omówienie stanu zdrowia pacjenta, przedstawienie przeciwwskazań oraz wyjaśnienie przebiegu procedury. Transplantacja włosów wykonywana jest przez lekarza. Skóra głowy zostaje znieczulona – zarówno w miejscu dawczym, jak i biorczym.

Pierwszym krokiem jest pobranie implantów włosów, tzw. graftów, czyli zespołów mieszków włosowych. Najczęściej pochodzą one z tylnej części głowy, ponieważ tam znajdują się włosy najmniej podatne na działanie androgenów. Do pobierania włosów służy specjalna głowica zakończona mikroskalpelem, która zagłębia się na maksymalną głębokość 1 mm, co zapewnia maksymalne bezpieczeństwo i zmniejsza ryzyko powikłań.

Mieszki włosowe, zanim zostaną wszczepione w nowe miejsce, przechowywane są w zamkniętym systemie, składającym się ze sterylnych pojemników, w których znajdują się odpowiednie warunki, sprzyjające ich przeżywalności: wysoka wilgotność oraz temperatura w granicach 6-8°C. Przeżywalność graftów sięga 98%, dzięki czemu przeszczep włosów Smart Graft wyróżnia się bardzo wysoką skutecznością.

Ostatni etap to transplantacja mieszków włosowych w ostateczne miejsce. Lekarz kształtuje w tym momencie nową linię włosów, która powinna wyglądać jak najbardziej naturalnie, dlatego etap ten wymaga ogromnej dokładności. Nowoczesna aparatura wyposażona w precyzyjny pen znacznie ułatwia to zadanie i gwarantuje pacjentowi satysfakcjonujące efekty.

Rezultaty po przeszczepie włosów zaczynają pojawiać się po 3-4 miesiącach. W tym czasie widoczne jest wyraźne zagęszczenie włosów. Jednak ostatecznymi efektami można cieszyć się po roku lub półtora. Rezultaty zabiegu utrzymują się latami, a gdy łysina się pogłębia, można go powtórzyć, by nadal cieszyć się idealną, naturalnie wyglądającą fryzurą.

Więcej na temat przeszczepu włosów dowiesz się od specjalistów z warszawskiej Kliniki Miracki – zapraszamy do kontaktu: https://klinikamiracki.pl/klinika-miracki-warszawa-zoliborz-ul-kaliny-jedrusik/