cytryna

Przebarwienia na skórze nie prezentują się dobrze. Najczęściej pojawiają się na skutek negatywnych skutków działania promieniowania słonecznego, ale też niewłaściwa pielęgnacja może przyczyniać się do ich powstania. Na szczęście można z nimi sobie poradzić. Dziś podpowiemy Wam, jak to zrobić.

Domowe sposoby na przebarwienia

Przebarwienia skórne są dla wielu osób defektem kosmetycznym, który powoduje liczne kompleksy. Nie ma się co oszukiwać dodają one lat/ Można jednak spróbować domowych sposobów, które wykazują dużą skuteczność. Na pewno w codziennej rutynie pielęgnacyjnej nie może zabraknąć toniku cytrynowego. Wystarczy tylko wymieszać 200 ml wody z 200 ml świeżo wyciśniętego soku z cytryny. Całość mieszamy i przemywamy takim tonikiem twarz dwa razy dziennie. Efekt widoczny jest już po kilku dniach. Warto również spróbować maseczki cytrynowo-białkowej. Aby ją przygotować trzeba wcześniej ubić dwa białka jaja kurzego na sztywną pianę. Następnie pianę należy schłodzić w lodówce prze 5 minut. Po tym czasie wystarczy dodać do maseczki łyżkę świeżo wyciśniętego soku z cytryny i soku z limonki. Całość mieszamy i nakładamy na twarz na 20 minut. Po tym czasie zmywamy letnią wodą. Spróbujcie jeszcze maseczki z ogórka z dodatkiem jogurtu. W tym przypadku na początku należy zetrzeć ogórek na tarce o grubych oczkach, następnie dodać pół szklanki gęstego jogurtu typu greckiego. Całość mieszamy i nakładamy na twarz na 20 minut. Po tym czasie zmywamy ciepłą wodą. Przypominamy, że każdą maseczkę należy nakładać na dokładnie oczyszczoną skórę. 

Serum z witaminą C – skuteczne w walce z przebarwieniami

Na pewno należy też stosować skuteczne serum z witaminą C. Jest ono bardziej skoncentrowane niż klasyczny krem. Warto zwrócić uwagę na stężenie witaminy C, które powinno wynosić ok. 3,5%. Witamina C jest silnym antyoksydantem, który rozjaśnia przebarwienia i wyrównuje koloryt. Trzeba też wiedzieć, że kwas askorbinowy hamuje nadmierną produkcję barwnika jakim jest melanina. Działa więc depigmentacyjnie. Dodatkowo serum z witaminą C minimalizuje negatywne skutki stresu oksydacyjnego i sprawia, że skóra jest wygładzona. Dobrze jeżeli w składzie znajdziemy też niacynamid, który również rozjaśnia przebarwienia, a przy tym zmniejsza widoczność porów i łagodzi stany zapalne. Niacynamid ma również silne działanie przeciwzmarszczkowe. W składzie powinien znaleźć się również kwas salicylowy, który szybko i łatwo przenika przez skórę. Do tego świetnie ją oczyszcza i sprawia, że skóra lepiej chłonie witaminę C czy niacynamid. 

Profilaktyka przeciw przebarwieniom skóry

Pamiętajcie, aby stosować codziennie kremy z filtrem. Zapobiegają one powstawaniu przebarwień, ale też rozjaśniają brązowe plamy widoczne na skórze, zmniejszając przy tym ich rozmiary. Bardzo dobrze sprawdzą się kremy z filtrem SPF 50. Dobrze jeżeli w składzie mają jeszcze kwas azelainowy. Dzięki temu skuteczność ich działania jest jeszcze lepsza. SPF 50 oznacza, że skóra może pozostawać wystawiona na słońce 50 razy dłużej niż bezpieczny czas ekspozycji, który trwa 20 minut. Oczywiście filtr SPF trzeba uzupełniać co kilka godzin, najlepiej co 2 godziny. Nie zapomnijcie też o właściwej diecie, w której powinny znaleźć się produkty bogate w witaminy z grupy B. Szczególnie ważna jest witamina B2, która nie tylko zmniejsza widoczność przebarwień, ale też wspomaga regenerację skóry.