Farby z amoniakiem czy bez?

Często mówi się o tym, że farby z amoniakiem to skuteczny sposób na farbowanie włosów. Czy tak jest? W pewnym sensie tak. Trzeba jednak pamiętać, że amoniak nie jest bezpieczny dla naszego zdrowia, dlatego coraz częściej wybiera się profesjonalne farby bez tego składnika. Czy są one skuteczne?

Skąd ten amoniak, czyli jak farbuje się włosy?

Jeszcze do niedawna amoniak był bardzo ważnym składnikiem farb do włosów. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – dzięki niemu rozchylają się łuski włosów, dzięki czemu pigment efektywniej jest przez nie wchłaniany. W ten sposób ich struktura skuteczniej łączy się z farbą. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że włosy poddane działaniu amoniaku są słabsze, a skóra głowy może zostać podrażniona. Dla wielu osób problemem może być też intensywny i drażniący zapach amoniaku.

Czy to oznacza, że jesteśmy skazani na amoniak? Otóż nie. Na rynku jest coraz więcej preparatów, które działają równie skutecznie i jednocześnie nie podrażniają skóry i włosów.

Jak działają farby bez amoniaku?

Alternatywą dla tradycyjnych farb są produkty pozbawione amoniaku, które – co ważne – działają w podobny sposób. Ich działanie nie jest jednak tak agresywne dla organizmu. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że farby do włosów bez amoniaku często trzymają kolor równie długo, co ich odpowiedniki zawierające tę substancję. Mało tego – farby z amoniakiem nie zawsze skutecznie pokrywają siwe włosy. W przypadku bezpieczniejszych dla zdrowia farb pokrycie siwych włosów jest znacznie efektywniejsze. Z tego względu coraz więcej osób decyduje się na ich użycie.

Amoniak a wpływ na kondycję włosów

Amoniak to związek chemiczny, który niekorzystnie wpływa na kondycję włosów. Jest on największym niebezpieczeństwem dla włosów suchych i wykazujących tendencję do łamania. Dlatego niewskazane jest częste stosowanie preparatów z tym składnikiem. Dobrze dobrana farba do włosów bez amoniaku, to idealna propozycja zwłaszcza dla tych, którzy:

  • lubią często zmieniać swoją stylizację i eksperymentować ze swoim wyglądem,
  • mają słabe i zniszczone włosy, które mają tendencję do łamania i wypadania,
  • wykazują dermatologiczne uczulenie na amoniak.

Warto dodać, że na stronie fryzjersklep.pl znajdą Państwo szereg farb do włosów, które są całkowicie bezpieczne zarówno dla samych włosów, jak i skóry. To preparaty, które nie zawierają amoniaku i nie wywołują żadnych reakcji niepożądanych.

Reasumując, amoniak wchodził w skład wielu farb do włosów, ale dziś ta tendencja powoli się zmienia. I właśnie dlatego warto iść w tym kierunku.