badminton

Badminton jest niezwykle dynamicznym sportem o wielu zaletach. Tak naprawdę każdy może uprawiać ten sport i czerpać z niego korzyści. I nie chodzi tutaj jedynie o poprawę kondycji i smukłą sylwetkę, ale również zastrzyk endorfin, zapewniających doskonały nastrój. Jest to gra towarzyska o prostych regułach – stanowi więc idealną propozycję na aktywny wypoczynek w większym gronie. Chcąc jednak korzystać z mocy, jaką daje nam gra w badmintona, trzeba zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Jaki zestaw do badmintona wybrać, by gra była przyjemna, komfortowa i bezpieczna? Odpowiedź znajdziesz w naszym poradniku.

Zestaw do badmintona – jakość najważniejsza

Przede wszystkim zastanawiając się, jaki zestaw do badmintona będzie najlepszy i w pełni sprosta naszym oczekiwaniom, to trzeba podkreślić, że nie powinno się na nim oszczędzać. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku. Niemniej jednak najtańsze zestawy będą cechowały się niską jakością, co może nas tylko zniechęcić do gry. Nawet jeśli gramy amatorsko i jedynie od czasu do czasu, to warto zdecydować się na zakup dobrej jakości zestawu do badmintona i cieszyć się wysokim komfortem gry, szlifując w bezpieczny sposób swoje umiejętności.

Do najważniejszych elementów zestawu należy rakieta i lotka – ich wybór jest kluczowy. Niemniej jednak kiedy zapowiada się na dłuższą przygodę z badmintonem, to warto rozważyć zakup innych przydatnych akcesoriów, takich, jak: buty czy torba na rakietę. Sprawdź, jaki sprzęt do badmintona jest niezbędny do gry! 

Rakietki do badmintona – garść niezbędnych informacji

Stojąc przed wyborem odpowiedniej paletki do badmintona trzeba wiedzieć, że wyróżnia się ich trzy rodzaje. Mamy więc rakiety:

  • rekreacyjne – wykonane z aluminium bądź kompozytu aluminiowo-grafitowego, są dość tanie, ale o ograniczonej wytrzymałości – będą idealne dla początkujących graczy;
  • klubowe – wykonane z grafitu i jego mieszanek, przeznaczone zarówno dla początkujących, jak i średnio-zaawansowanych graczy; wyróżniające się już większą odpornością i jakością wykonania;
  • profesjonalne – sprzęt przeznaczony dla zaawansowanych graczy, którzy stawiają mu określone wymagania, szukając rozwiązań umożliwiających im większą kontrolę ruchów czy siłę uderzenia.

Typ rakiety, to jedno – pozostają jeszcze kwestie związane z ich parametrami takimi, jak: elastyczność, balans i waga.

Początkującym zawodnikom, jak również graczom technicznym, poleca się rakietki do badmintona o wysokiej elastyczności. Po sztywne paletki sięgają gracze preferujący agresywny styl gry, którzy chcą mieć pełną kontrolę nad lotką.

Biorąc pod uwagę balans wagi, to mamy wybór pomiędzy rakietkami z balansem “na głowicę”, a z balansem “na rączkę”. Pierwszy rodzaj paletki do badmintona wymaga pewnej wprawy w manewrowaniu, ale umożliwia bardziej skuteczny zamach oraz mocniejsze uderzenie lotki. Z kolei drugi typ rakietek wyróżnia się zwinnością i jest łatwiejszy w manewrowaniu, ale bez mocnego uderzenia.

Lotki – bez nich nie ma gry

Lotka do badmintona jest bez wątpienia ważnym elementem zestawu i najlepiej zaopatrzyć się od razu w kilka sztuk. Do wybory mamy lotki syntetyczne i piórowe. Na początek te pierwsze w zupełności wystarczą.  Są odporne na uszkodzenia, ale nie zapewniają takiej stabilności gry, jak lotki piórowe. Ich zaletą jest również niska cena.

Z kolei lotki piórowe, choć szybko ulegają uszkodzeniom i są drogie, to pozwalają rozwinąć skrzydła podczas gry. Warto jednak zaznaczyć, że w plenerze spiszą się one nieco gorzej niż lotki syntetyczne. Lotki piórowe są za to idealne do gry na hali.

Dodatkowe wyposażenie – warto rozważyć

Z uwagi na dużą dynamikę gry w badmintona warto zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie, zwiększające bezpieczeństwo i komfort gry. Są to buty o wysokiej stabilności – a więc utrzymujący stopę w odpowiednim położeniu, minimalizując ryzyko urazów. Podczas gry na hali przydadzą się buty wyposażone we wkładki żelowe, czy specjalne wzmocnienia.

Praktycznym dodatkiem jest również torba na rakietkę – zabezpieczająca sprzęt i ułatwiająca jego przechowywanie i transport.