kite

Kitesurfing to jeden z najbardziej emocjonujących sportów wodnych, który dostarcza niepowtarzalnych wrażeń. Z roku na rok coraz więcej chętnych decyduje się spróbować swoich sił w ślizgu na wodzie z latawcem! Podpowiadamy, jak rozpocząć swoją przygodę z kitesurfingiem, aby jego uprawianie było przyjemne i przede wszystkim bezpieczne.

Trenuj pod okiem profesjonalnych instruktorów

Każda przygoda z kitesurfingiem powinna rozpocząć się pod okiem doświadczonych instruktorów. Zanim wybierzesz się nad wodę, musisz opanować najważniejsze zasady pływania z latawcem, które najlepiej przedstawi i wyjaśni profesjonalista. Warto pamiętać, że samodzielne próby nauki mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla Ciebie, ale również każdego innego Ridera znajdującego się na wodzie. Świetnym pomysłem jest zapisanie się na kurs kitesurfingowy, który oferuje licencjonowana szkoła kitesurfingu. Pamiętaj, aby przy wyborze ośrodka szkoleniowego zwrócić uwagę na doświadczenie kadry, stosowane metody szkoleniowe, sprzęt, na którym odbywają się treningi oraz opinie kursantów. Wykwalifikowanych instruktorów, a zarazem pasjonatów sportów wodnych znajdziesz w szkole Surf People!

Wyposaż się w odpowiedni sprzęt

Duże znaczenie ma również sprzęt kitesurfingowy, z którego będziesz korzystać. Od niego zależą nie tylko odczuwane wrażenia ze ślizgu na wodzie, ale również Twoje bezpieczeństwo. Powinien być dobrany przede wszystkim do wagi, wzrostu i umiejętności Ridera, a także do warunków wiatrowych panujących w miejscu, w którym zamierzasz pływać. Na podstawowe wyposażenie każdego kitesurfera składa się deska, latawiec, bar kitesurfingowy oraz trapez, jednak warto zaopatrzyć się również w dedykowane leashe oraz akcesoria neoprenowe zwiększające komfort. Pamiętaj, aby Twój sprzęt pochodził od uznanych producentów, a sklep sportów wodnych, z którego zamawiasz niezbędny ekwipunek, oferował wyłącznie produkty najwyższej jakości.

Bezpieczeństwo to podstawa!

Uprawianie kitesurfingu jest w pełni bezpieczne, jednak wyłącznie wtedy, gdy przestrzegane są podstawowe międzynarodowe zasady bezpieczeństwa.

  • Pamiętaj, aby przed wejściem na wodę zawsze sprawdzić swój sprzęt pod kątem sprawności i potencjalnych uszkodzeń.
  • Koniecznie zapoznaj się z prognozą pogody, w tym warunkami wiatrowymi panującymi na spocie.
  • Zachowaj również szczególną ostrożność przy starcie i lądowaniu, gdyż wówczas najczęściej dochodzi do wypadkó
  • Uważnie słuchaj i zapamiętaj zasady bezpieczeństwa tłumaczone przez instruktora – tylko dokładne zapoznanie się z nimi zapewni Ci całkowite bezpieczeństwo na wodzie.

Ilość kwestii, o których należy pamiętać przed rozpoczęciem przygody z kitesurfingiem, może przytłoczyć, jednak z pomocą doświadczonych trenerów, takich jak kadra Surf People, opanowanie podstawowych zasad nie sprawi Ci problemu!