para młoda

Niewielkie czy huczne – wesele i jego organizacja to przedsięwzięcie, które często spędza narzeczonym sen z powiek. Czy jednak zawsze tak było i czy nadal musi być? Czym różniły się wesela naszych rodziców i dziadków od tych, które urządzamy teraz? Czy wówczas było lepiej? A może opłaca się postawić na współczesną wygodę? Poznaj historię polskich wesel, żeby odpowiedzieć sobie na tego typu pytania.

Wesela kiedyś

Przede wszystkim w dawnych czasach nie zwlekało się tak długo po zaręczynach, żeby się pobrać. I nie było to spowodowane większą determinacją, by wreszcie powiedzieć sobie sakramentalne „tak”, lecz po prostu… mniej skomplikowaną organizacją ślubu i przyjęcia. W poprzednich latach po ceremonii w kościele lub urzędzie rozpoczynała się zabawa, która w tradycyjnych wsiach odbywała się zazwyczaj w domu lub przed domem. Jeśli pogoda dopisywała, stoły i krzesła, pożyczane zazwyczaj od sąsiadów, ustawiano na podwórzu i tam świętowano do rana. Na takich przyjęciach nie brakowało typowo polskich potraw, wypieków oraz alkoholu. Zabawa natomiast odbywała się przy akompaniamencie miejscowego grajka.

Wesela dziś

Dziś mało kto podejmuje się samodzielnego przygotowania wesela. Przeważnie odbywają się one w takim miejscu, jak hotel, stylizowany dworek, sala weselna czy restauracja z kuchnią polską w Warszawie lub innym mieście. Coraz popularniejszą opcją jest też urządzenie przyjęcia w plenerze, co sprzyja swobodzie podczas świętowania oraz pozwala stworzyć wyjątkowy, magiczny, romantyczny klimat. Na dzisiejsze wesela wynajmuje się zespół muzyczny lub DJ’a. Choć kiedyś nie wyobrażano sobie zabawy weselnej bez alkoholu, dziś coraz częściej nie serwuje się go podczas tego typu uroczystości, a mimo to goście bawią się doskonale. Istnieje też szeroki wybór potraw, które sprawdzają się na weselu. Nie muszą być typowo polskie, choć i te wciąż cieszą się zainteresowaniem.

Bez wątpienia, zaplanowanie wesela wymaga dziś więcej czasu niż kiedyś, lecz z wielu powodów jego organizacja jest łatwiejsza oraz pozwala na zastosowanie różnych oryginalnych rozwiązań.