sport

O tym że aktywność fizyczna jest niezbędna, aby utrzymać w dobrej formie całe ciało i umysł wszyscy dobrze wiedzą, gorzej jednak z zastosowaniem tej zasady na swoim przypadku. Bo chodzi przede wszystkim o to, aby robić to systematycznie. A nam zazwyczaj odechciewa się po kilku, a nawet jednym treningu. Co w takim razie zrobić, aby nie zniechęcić się do ruchu?

Spróbuj różnych aktywności 

Istnieje dużo aktywności sportowych, które przynoszą szybkie efekty, ale nie zawsze są dla nas dobre i to z bardzo wielu powodów. Nie wszyscy na przykład lubią bieganie czy treningi na siłowni – nie tylko wydają im się zbyt wyczerpujące, ale również szybko się nudzą. Nie pomoże nawet inwestycja w profesjonalny strój do biegania i buty sportowe męskie, czy wykupiony karnet na siłowni. Bieganie, pływanie, trening na siłowni – brak nam determinacji do systematyczności i znajdziemy masę powodów, żeby nie znaleźć czasu na ruch. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest spróbowanie kilku, a nawet kilkunastu różnych dyscyplin, a być może trafimy na tę, do której nie będzie nas trzeba wyciągać za uszy z domu. 

Połącz ze sobą kilka aktywności 

Bardzo dobre efekty przynosi między innymi crossfit, który staje się coraz bardziej popularny. Jego zaletą jest nie tylko skuteczność, ale także różnorodność, ponieważ w czasie jednego treningu nie wykonujemy monotonnie jednej aktywności, ale kilka różnych, np. rozgrzewkę w postaci biegania, przysiady, podnoszenie ciężarów, rozciąganie, przysiady, brzuszki – na co tylko mamy ochotę. Taka różnorodność dla wielu osób znacznie poprawia motywację i mobilizuje do regularnych ćwiczeń, ponieważ robimy to, co najbardziej lubimy, a efekty są widoczne gołym okiem. W tym przypadku nie obejdzie się także bez inwestycji w odpowiedni strój – wygodę i bezpieczeństwo w czasie tego intensywnego ruchu zapewnią nam wygodne buty sportowe męskie, a także właściwa odzież sportowa. 

Znajdź towarzysza niedoli i grupę wsparcia 

Jeśli naprawdę jest nam się trudno przekonać do systematyczności i traktujemy ruch jak zło konieczne, to znajdźmy towarzysza, który odczuwa podobnie, ale macie jednak ten sam cel, czyli poprawę sylwetki i kondycji. W grupie siła – ta zasada jest zawsze aktualna. Jeśli nie Ty jego, to on Ciebie wyciągnie za uszy z domu i ostatecznie zrealizujecie swoje planowane treningi. Pomocna może być także obecność w specjalnych grupach wsparcia – naprawdę bardzo wielu ludzi odczuwa niechęć do regularnych treningów, ale wspólne rozmowy i motywowanie się przynosi bardzo dobre rezultaty. 

Nagradzaj się

Nagrody to metoda stara jak świat, która bardzo skutecznie motywuje. Wyznacz sobie cel, np. 3 tygodnie regularnych treningów, a po ich zrealizowaniu spraw sobie nagrodę. Niezależnie od tego, co to będzie, na pewno chętniej będziesz realizować zadanie, jeśli będziesz wiedzieć, że w następstwie czeka nas Ciebie coś przyjemnego. Najlepiej także nagrody stopniować – zacznij od niewielkich, a ostatecznie za zrealizowany półroczny czy całoroczny cel wyznacz sobie nagrodę wyjątkową – taką, na którą nie pozwalasz sobie za często.