zimowy spacer

Podczas górskich wycieczek bardzo istotne jest właściwe dobranie odpowiedniego obuwia. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, a także zapoznać się z podstawowymi zasadami wyboru butów przeznaczonych do przemierzania trudnych terenów.

Cholewka

Podczas wyboru śniegowców chłopięcych idealnych na wycieczki w góry należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich cholewkę. Cholewka w tego rodzaju obuwiu powinna być dość wysoka, ponieważ zapobiegnie to wpadaniu śniegu do wnętrza buta. Oprócz tego wysoka cholewka zapewni również większy komfort cieplny podczas górskich wycieczek, co jest bardzo istotne w przypadku niskich temperatur. Wysoka cholewka zapobiega również wlewaniu się wody do wnętrza buta, jeśli pada deszcz lub przemierza się podmokłe tereny.

Membrana

Kolejnym istotnym aspektem wyboru śniegowców chłopięcych jest także membrana, w którą powinny być wyposażone buty. Woda może przemaczać buty na różne sposoby. Nie zawsze wnika od góry i może powodować przemoczenie materiału obuwia. Dlatego w tym przypadku podczas górskich wycieczek idealnie sprawdzą się buty z membraną, która stanowi doskonałe zabezpieczenie przed nadmiernym działaniem wody oraz wilgoci.

Przeszycia

Śniegowce chłopięce to buty, w których można znaleźć liczne przeszycia. Jest to aspekt, na który warto zwrócić uwagę podczas wyboru tego rodzaju obuwia. Przeszycia mogą powodować zwiększone przenikanie wody do wnętrza buta, dlatego najlepiej, jeśli będzie się ich znajdowało w obuwiu jak najmniej. Optymalnym rozwiązaniem będzie wybór butów, które są stworzone z jednego kawałka materiału i nie mają nadmiernej ilości przeszyć. Warto się nad nim zastanowić.

Otok

Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zakup śniegowców chłopięcych, które są wyposażone w gumowy otok. Dzięki niemu buty będą bardziej odporne na działanie różnego rodzaju czynników zewnętrznych, takich jak na przykład ostre kamienie na drodze. Oprócz tego gumowy otok będzie również zmniejszał ryzyko przenikania wody do wnętrza buta, co jest bardzo istotne podczas górskich wędrówek. Otok może stanowić także doskonałą ochronę dla dolnej części cholewki, na przykład podczas korzystania z raków w trakcie pobytu w górach.

Podeszwa

Każde śniegowce chłopięce, które są przeznaczone na tereny górskie, powinny mieć odpowiednią podeszwę. Podeszwa powinna być wykonana z gumy o wysokich parametrach jakościowych, która ułatwi wspinanie się po górach oraz zmniejszy ryzyko poślizgnięcia się w najbardziej newralgicznych miejscach. Oprócz tego podeszwa powinna mieć również odpowiedni bieżnik, który będzie dobrze dopasowany do przeznaczenia konkretnych modeli obuwia.

Dopasowanie do stopy

Podczas wyboru najlepszych śniegowców chłopięcych na wycieczki w góry należy również zwrócić szczególną uwagę na ich odpowiednie dopasowanie do stopy. Buty powinny być wygodne, ponieważ będzie się w nich spędzało sporą ilość czasu na trasie. Dlatego przed zakupem powinno się przymierzyć wybrane obuwie oraz sprawdzić, czy rzeczywiście dobrze leży na konkretnej stopie.