góry

Zima to idealny czas, aby przekonać się jak piękne są polskie zabytki i miasta, gdy nie dość, ze przykrywa je śnieżna czapa, ale również rozświetla feeria barw. Regionalne potrawy rozgrzane aromatycznym grzańcem smakują wtedy wyśmienicie, więc takie weekendowe zwiedzanie przysporzy Ci zdecydowanie wielu przyjemnych wrażeń. Jak się do niego przygotować?

Zimowe zwiedzanie prywatnym lub wynajętym samochodem 

Weekendowe zwiedzanie można zrealizować na różne sposoby – zarówno prywatnym lub wynajętym samochodem, jak i publicznymi środkami komunikacji takimi jak pociąg czy autobus. Niemniej pierwsza opcja zazwyczaj jest najwygodniejsza, ponieważ nie dość, że możemy zaplanować podróż z postojami w dowolnych miejscach, to nie jesteśmy również ograniczeni czasowo i zależni od innych podróżujących. Zanim więc wyruszysz w weekendową podróż swoim samochodem, to upewnij się, że wszystko z nim w porządku począwszy od poziomu oleju, a kończąc na niezwykle istotnych oponach. 

Zabierz wygodną i nie krępującą ruchów odzież do samochodu

Zimowe zwiedzanie własnym samochodem ma bardzo wiele zalet, m.in. nie jesteśmy narażeni na przeciągi czy panujący chłód, dlatego możemy również swoją garderobę dopasować do warunków, które są nam świetnie znane, a ewentualnie dodatkowe ubrania spakować do bagażnika. Niemniej strój do samochodu powinien być wygodny i nie krępować ruchów, jest to szczególnie ważne w przypadku kierowcy, który uwagę musi skupiać na drodze, a nie uwierającej skarpecie. Jemu również z pewnością przydadzą się wygodne i lekkie rękawiczki męskie, które nie będą utrudniać kierowania samochodem i nie trzeba będzie ich wciąż zakładać i zdejmować przy częstym wysiadaniu i wsiadaniu do samochodu. 

Zwiedzanie – dostosuj odzież do warunków panujących na zewnątrz

Zwiedzanie równoznaczne jest z wyjściem poza sferę komfortu w naszym samochodzie i zderzenie się z zimową aurą, która nie zawsze może być sprzyjająca. Koniecznie więc trzeba zabrać ze sobą garderobę, która zapewni nam izolację cieplną i sprawi, że nie wrócimy do samochodu przemarznięci i przemoknięci. Warto więc zabrać ze sobą wygodne, ciepłe i nieprzemakalne buty, kurtkę, a także ciepłe rękawiczki męskie, czapkę i szalik. 

Zabierz przekąski i ciepłą herbatę w termosie 

Zdecydowanie mogą Cię odstraszyć kolejki na stacji benzynowej po hot-doga i kawę. W ten sposób łatwo można zaprzepaścić nawet godzinę lub dłużej, a przecież weekend nie trwa wiecznie! Domowa kawa lub herbata, a do tego kanapki lub inne przekąski będą nie tylko zdrowsze i smaczniejsze, ale również wygenerują oszczędności i więcej czasu na zwiedzanie. 

Dokładnie zaplanuj podróż

Weekend to raptem dwa dni, więc trzeba wykorzystać je co do minuty. Dokładnie zaplanuj każdy etap podróży – co będziesz zwiedzać, gdzie zamierzasz nocować i ile czasu chcesz poświęcić na dodatkowe, również zaplanowane atrakcje. Nie znaczy to oczywiście, że musisz wszystko realizować z zegarkiem w ręku, ale dzięki temu unikniesz niepotrzebnych strat czasu i uda Ci się go optymalnie wykorzystać. No to w drogę!