oringSONY DSC

Uszczelnienia mają za zadanie połączyć dwa elementy danej konstrukcji tak, aby zachować jak najlepszą szczelność całego łączenia. Uszczelnienia umożliwiają również rozłożenie danego urządzenia na części, gdyż nic nie jest połączone ze sobą na stałe, co ma ogromne znaczenie w przypadku elementów eksploatacyjnych, które ulegają regularnemu zużyciu. Uszczelnienia są elementem, bez którego większość maszyn nie jest w stanie funkcjonować. Obecność uszczelek może stanowić znaczącą poprawę w zakresie bezpieczeństwa i niezawodności urządzeń, które są poddawane wysokim ciśnieniom lub temperaturom. Najczęściej stosowanym rodzajem uszczelnienia są oringi, które popularność zawdzięczają swojemu uniwersalnemu charakterowi, a także funkcjonalności i niezawodności.

Uszczelnienia techniczne typu o-ring – co to takiego? Pierścienie uszczelniające, oringi

Oringi są gumowymi materiałami izolacyjnymi o okrągłym przekroju poprzecznym. Oringi, które mogą być również określane jako pierścienie uszczelniające, charakteryzują się dużą elastycznością, dzięki której można je łatwo przyspawać do praktycznie każdego urządzenia lub maszyny. Praktyczna budowa oringów sprawia, że mają one szerokie zastosowanie, począwszy od sprzętu kuchennego w gospodarstwie domowym, a skończywszy na maszynach przemysłowych. Rozmiary uszczelek tego typu są bardzo zróżnicowane, dzięki czemu doskonale nadają się one do uszczelniania elementów o różnej wielkości. Oringi produkowane są z różnorodnych materiałów, co również poszerza ich spektrum zastosowania. Każdy z materiałów wykazuje inne właściwości fizyczne, dlatego przy doborze surowca należy wziąć pod uwagę wiele czynników mogących wpłynąć na uszczelkę. Aby najlepiej zadbać o maszyny czy inne urządzenia, warto postawić na uszczelnienia dopasowane pod konkretne potrzeby miejsca przeznaczenia.

Jak działają uszczelnienia techniczne typu o-ring?

Oringi są obustronnie samoczynnie działającymi elementami uszczelniającymi, które zapewniają doskonałe uszczelnienie nawet w przypadku braku działania ciśnienia.

Gdy o-ring jest pod ciśnieniem, rozkłada on ciśnienie równomiernie we wszystkich kierunkach, co daje jeszcze lepsze uszczelnienie. O-ring wykonany z właściwego materiału gwarantuje najlepszą i najskuteczniejszą szczelność oraz funkcjonowanie bez przecieków i usterek.

Kształt i funkcjonalność oringów sprawiają, że są one chętnie wykorzystywane w wielu dziedzinach. Znaczna część urządzeń i maszyn nie jest w stanie pracować bez oringów, ponieważ odgrywają one kluczową rolę w odniesieniu do bezpieczeństwa i funkcjonowania całości konstrukcji urządzenia.

Na przykład pompy lub siłowniki, takie jak te stosowane w maszynach, muszą być wyjątkowo zabezpieczone przed wyciekami. Oringi zapobiegają wyciekom materiału, które mogłyby doprowadzić do uszkodzenia komponentów, a nawet obrażeń osób znajdujących się w pobliżu.

Uszczelnienia techniczne typu o-ring, gdzie znajdują zastosowanie?

Oringi najczęściej spotykane są w maszynach budowlanych, urządzeniach i instalacjach technicznych. Oringi mogą być jednak stosowane również np. w samochodzie. Będą się też nadawać do rurociągów, a wpływ na to ma surowiec użyty do produkcji. Uszczelnienia techniczne typu o-ring są odporne na działanie większości kwasów przemysłowych, zasad, płynów hydraulicznych oraz smarów i olejów.

Oringi mogą być wykonane z takich materiałów jak: PU, H-PU, FKM/FPM/VITON, NBR, H-NBR, EPDM, VMQ/SILIKON, POM, PA-6, PAMOS, TW, TB, T-PU, S-PU, TMOS, TPEEK, TS, TURKON, TG, CR, SBR, T-NBR, PTEE/TEFLON.

Ważne jest, aby wybrać właściwy materiał dla każdej aplikacji, w której używane są uszczelnienia techniczne typu o-ring. Aby uszczelnienie działało prawidłowo, materiał, z którego będzie wykonane, powinien być dopasowany pod potrzeby miejsca przeznaczenia z uwzględnieniem wszystkich niekorzystnych czynników mogących wpływać na uszczelkę. Zapewni to prawidłowe działanie uszczelnienia i zapobiegnie potencjalnie niebezpiecznym reakcjom chemicznym z innymi elementami uszczelnienia.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą produkującą uszczelki FKM FPM Viton – Kedarix https://kedarix.com/