Sklep internetowy

Od kiedy Black Friday zyskuje na popularności wśród Polaków, warto się szczególnie przygotować przed zbliżającym się co roku tym ważnym dniem dla każdego właściciela sklepu. Z roku na rok, obroty w tym okresie zwiększają się zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w przypadku zakupów internetowych. Jak skutecznie przygotować swoją witrynę internetową, aby potem liczyć na solidne zyski? Zapraszam do artykułu!

Black Friday — moda z USA

Pierwowzorem naszych rodzimych wyprzedaży podczas Black Friday są Stany Zjedoczone. To właśnie tam, zaraz po święcie dziękczynienia organizuje się wyprzedaże na szeroką skalę oraz oficjalnie rozpoczynają się zakupowe przygotowania świąteczne.

Szał zakupów z czasem dotarł również do Polski. Globalizacja rynku konsumenckiego wydatnie się temu przyczyniła. Mimo że moda ta w naszym kraju stawia swoje kroki od niedawna, to coraz większa rzesza klientów właśnie tego dnia dokonuje dużych zakupów. Co za tym idzie, oczekują też dobrych ofert wyprzedażowych.

Black Friday w biznesie e-commerce — jakie działania podjąć?

Sklepy internetowe, podobnie jak stacjonarne muszą być gotowe, na większe ilości klientów, które tego dnia zawitają w poszukiwaniu promocji. Część przygotować jest względnie podobna. Wymienić można tu m.in.:

  • przygotowanie asortymentu objętego wyprzedażami;
  • akcje promocyjne i marketingowe danego sklepu;
  • większa ilość obsady do obsługi klientów.

Jest jednak też kilka elementów, które wyróżniają przygotowania w branży e-commerce w stosunku do stacjonarnych sklepów.

  1. Optymalizacja witryny internetowej — warto pamiętać o tym, że podczas Black Friday, sklepy internetowe przeżywają ogromne oblężenie. Często jest to skumulowane w konkretnych godzinach, np. popołudniowych lub wieczornych, gdy konsumenci wrócą z pracy. Należy dopilnować, aby przepustowość serwerów okazała się wystarczająca, a sztab informatyków był w pełnej gotowości do działania. Strona, która nie działa — nie przynosi dochodów, a tego dnia zaboleć może to właściciela sklepu kilkukrotnie bardziej.
  2. Szybkość strony internetowej — klienci podczas zakupów nie będą długo czekać, aż strona się załaduje, albo proces zapłaty za zakupy będzie w nieskończoność prowadził ich do finalizacji zakupów. W związku z tym warto przeprowadzić test szybkości ładowania się strony i jej poszczególnych elementów. Prowadzone badania wykazały, że klienci nie tracą cierpliwości, jeżeli kolejne zakładki ładują się szybciej, niż w 2 sekundy.
  3. SEO — słynna już optymalizacja strony pod kątem jej pozycjonowania na stronach Google. Pomoże tu dedykowana pod kątem Black Friday strona z hasłami kluczowymi dotyczącymi wyprzedaży lub promocji.

Wskazane wyżej czynniki to elementy, na które warto zwrócić uwagę przygotowując sklep internetowy na wyprzedaże związane z Black Friday. Profesjonalne wsparcie w tym czasie, jak i cały rok oferuje https://3lp.eu/obsluga-e-commerce/ — zapewniają fulfillment dla branży e-commerce.