miastoMiasto Racibórz na Śląsku w Polsce nad rzeką Odrą, panorama zimą z lotu ptaka

Racibórz to miasteczko w obszarze śląskim i jedna z minionych stolic przeszłego Górnego Śląska. Mimo że te strony kojarzone są głównie z wydobyciem surowców z ziemi, to w Raciborzu można zwiedzić mnóstwo interesujących miejsc. Miejscowość jest rewelacyjnym punktem zarówno na dłuższe odwiedziny, jak i jednorazowy wypad. Chcesz znaleźć największe miejsca? Dowiedz się, gdzie możesz bez problemu odszukać cudowne budynki, ale także najbardziej polecane butiki oraz restauracje.

Lista najważniejszych sklepów w Raciborzu

Miasteczko jest głównym punktem powiatu raciborskiego, który jest rejonem o profilu rolniczo-przemysłowym. W samym Raciborzu bardzo duże znaczenie dla pracy całej krainy mają zakłady z dziedziny:

  • energetycznej,
  • produkcyjnej,
  • rolno-spożywczej,
  • piwowarskiej.

To właśnie w tej mieścinie w jednym z najstarszych browarów zapoczątkowano tradycje warzenia znanego piwa. Poza tym ciągle rozwijają się inne działy gospodarki. Listę firm istniejących w Raciborzu bez trudu możesz znaleźć pod linkiem: https://e-raciborz.pl/. Wyliczone są tam zarówno wszelkie sklepy, jak i lokale usługowe. Przede wszystkim warto zapoznać się z listą restauracje Racibórz. Wtedy będziesz gotowy na przeróżne nagłe potrzeby.

Racibórz — najpiękniejsze atrakcje miasta

Racibórz to piękne miasteczko w rejonie śląskim. Znajduje się w zakolu rzeki Odry, w pobliżu Rybnika. Jest to wyjątkowo zielone miejsce przyciągające urlopowiczów. Zainteresowanych ludzi kusi nie tylko zjawiskowa architektura czy budowle religijne, ale także pielęgnowane tradycje oraz okazała natura otaczająca miasteczko. W czasie pobytu możesz więc zdecydować się na odkrywanie średniowiecznych ulic i kościołów, lub pogrążyć się w odpoczynku w otoczeniu cudownych parków.

Historyczne miejsca, które trzeba zobaczyć w Raciborzu

Jedną z najważniejszych atrakcji dla przyjezdnych w Raciborzu jest Zamek Piastowski. Budowla pochodzi IX. wieku i cechuje się pomieszaniem kilku koncepcji architektonicznych. Poza cudownym dziedzińcem turyści mogą zobaczyć tam wystawy, posągi, kaplice, a także podziemne pomieszczenia.

Oprócz zamku najbardziej istotnym ośrodkiem Raciborza jest Rynek. Jeszcze w średniowieczu na placu stał Ratusz, niestety w wyniku pożaru większość budowli została zniszczona. Obecnie na środku podziwiać można monumentalną Kolumnę Maryjną wyrzeźbioną w XVIII wieku. W jednym z narożników Rynku znajduje się też zabytkowy kościół katolicki pod wezwaniem św. Jakuba.

Atrakcyjne parki w Raciborzu, do których warto się udać

Troszeczkę na północ od mieściny położony jest rezerwat Łężczok. Jest to szczególnie malowniczy obszar, który tworzy ostoję dla zwierząt, a zwłaszcza ptaków. Można obserwować je zarówno z molo nad stawem, jak i wieży widokowej. Jest to doskonałe miejsce na wycieczkę z aparatem fotograficznym.

Interesującym punktem na obszarze Raciborza jest również Arboretum Bramy Morawskiej. Obejmuje zarówno mini ZOO, jak i tzw. Zaczarowany Ogród, w którym postawiono platformę widokową. W pobliżu znaleźć można wczasowisko obóz kempingowy oraz tereny zielone. Racibórz jest więc świetnym miastem, jeżeli pragniesz relaksu na świeżym powietrzu.