magazyn

Trendy w budownictwie zmieniają się nieustannie z roku na rok, jednak jednym z trwale utrzymujących się wciąż na wysokim poziomie są hale magazynowe. Z jakiego powodu cieszą się taką popularnością i czemu zawdzięczają swój sukces? Poniżej postaramy przedstawić się najważniejsze aspekty jakie posiadają takie hale.

Taniej i łatwiej

Hale magazynowe od jakiegoś czasu są alternatywą dla hal tradycyjnych, które ze swoimi możliwościami przestrzennymi i łatwością montażu zyskują coraz więcej zwolenników. Budowa tradycyjnego magazynu bowiem to decyzja, która wiąże się z długimi terminami realizacji i skomplikowanymi procesami inwestycyjnymi. W ich skład wchodzi także gromadzenie dokumentacji projektowej i prace budowlane, które umówmy się – często są postępowaniem długookresowym. Tymczasem nie każda powierzchnia magazynowa musi być wybudowana na stałe, i tym samym – nie musimy czekać na jej powstanie.

Tańszą i zdecydowanie szybszą w budowie alternatywą są hale magazynowe, które są budowlami bez systemów ogrzewania i wentylacji, z zadaszeniem i podsufitką oraz ścianami z blachy lub płyty warstwowej, ale które doskonale chronią składowane materiały od deszczu, wiatru czy śniegu. Nie wspominając już o samych przepisach dotyczących ich powstawania.

Uproszczone przepisy

Obecnie przepisy zezwolenia na budowę struktur tymczasowych są uproszczone. Prace montażowe magazynów, które wznosimy na czas nieokreślony zawsze obarczone są posiadaniem zezwolenia na budowę. W przypadku hal magazynowych takie zezwolenie już nie jest potrzebne. Wystarczy zgłosić taki zamiar w odpowiednim urzędzie.

Trwałe – na lata

Mimo, że hale klasyfikuje się jako budowle tymczasowe, są w stanie służyć jako wieloletnie, wielkopowierzchniowe obiekty nawet do 10 lat. Wszystko ze względu na jakość materiałów, z których są tworzone. Hale magazynowe są zazwyczaj solidnymi konstrukcjami wzmocnionymi przez profile aluminiowe. Odpowiadają one za obciążenia śnieżne i wiatrowe, dopasowane do lokalnych warunków pogodowych. Większość hal wyposażona jest w w bramy wjazdowe dla tirów i wózków widłowych, które znacznie ułatwiają codzienną pracę w takim magazynie. Hala magazynowa to nowoczesna i prosta konstrukcja, która duchem wpisuje się doskonale w potrzeby firm i inwestorów, którym zależy na redukcji kosztów, jakie w przypadku posiadania własnego magazynu musiałby ponosić stale. To także doskonała opcja dla przedsiębiorców początkujących, szukających tańszych alternatyw dla rozwiązań, które niekoniecznie muszą generować wysokie opłaty.