kawa

Wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez espresso, część lubi je popijać po posiłku, inni preferują cappuccino do deseru. Pyszna kawa towarzyszy nam cały czas, a współczesne ekspresy pozwalają szybko przygotować ulubiony napój. Jaki model wybrać do restauracji, by spełnił Twoje oczekiwania?

Ekspresy do kawy – rodzaje

Przede wszystkim zastanów się, w jaki sposób chcesz parzyć kawę. Od tego zależy, jaki ekspres powinieneś kupić. W sklepach dostępne są różne ekspresy, do domu zwykle wybieramy kapsułkowe, ciśnieniowe i przelewowe. A jaki wybrać do lokalu gastronomicznego?

Automatyczny ekspres do kawy

Do restauracji czy kawiarni najlepszy będzie automatyczny ekspres do kawy, bo pracuje szybko i wydajnie, a także jest niezawodny. W pełni zautomatyzowane modele poszczególne czynności wykonują samodzielnie. Trzeba jedynie wybrać odpowiedni program, wcisnąć przycisk, określić moc i podstawić filiżankę – gotowe!

Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Moc – im większa, tym kawa będzie parzona szybciej. Standardowe maszyny mają moc od 800 do 1600 W, ale do restauracji lub kawiarni zainwestuj w jeszcze lepszy model.

Ciśnienie – w przypadku ekspresów ciśnieniowych ten parametr jest kluczowy. Gwarantuje, że sam proces parzenia przebiega szybko, a smak kawy jest intensywny.

Rozmiar – w przypadku automatycznych ekspresów ciśnieniowych to ważny aspekt, bo faktycznie zajmują sporo miejsca, a jednak wielkość lokalu nie pozwoli nam na wstawienie ogromnej maszyny. Potrzebne jest też miejsce na inne sprzęty.

Upewnij się, że na kuchennym blacie zmieści się zarówno automatyczny ekspres do kawy, jak i m.in. blender, naleśnikarka i inne urządzenia. Duże znaczenie ma też pojemność pojemników na wodę i kawę. Jeśli nie są duże, ciągle trzeba będzie je uzupełniać, co spowolni pracę – jest to uciążliwe np. w hotelowej restauracji, gdyż goście cały czas będą prosić obsługę o pomoc.

Dodatkowe funkcje. W kawiarni czy restauracji ekspresy służą do parzenia różnych napojów mleczno-kawowych, dlatego warto wybrać model, który potrafi spieniać mleko, oferuje szeroki wybór kaw, pozwala regulować moc kawy, a także jest wyposażony w system automatycznego czyszczenia. Profesjonalne urządzenia mogą od razu parzyć kawę do dwóch lub kilku filiżanek. Polacy kochają kawowe mieszanki, najlepiej z karmelem, bitą śmietaną lub czekoladą.

Młynki do kawy. Zainwestuj w ekspres z wbudowanym młynkiem, gdyż świeżo zmielona kawa ma wyjątkowo intensywny i zachęcający aromat. Obecnie jest to standard i większość modeli posiada zintegrowany młynek.