pompa

Hydraulika siłowa to mechanizm wykorzystywany w wielu dziedzinach przemysłu. Jego zastosowanie nie jest przypadkowe i opiera się na wielu korzyściach, które płyną z jego użytkowania. Przede wszystkim to bardzo wytrzymały system, będący w stanie znieść trudne warunki atmosferyczne, ogromne obciążenia, ale jednocześnie pracujący bardzo precyzyjnie i wydajnie. Działanie maszyn budowlanych jest na ten moment uwarunkowane użyciem systemu hydrauliki siłowej, jednak nie tylko one bazują na tym mechanizmie. Gałęzie przemysłu, takie jak drogownictwo, leśnictwo, górnictwo, swoje postępy osiągają również dzięki hydraulice siłowej. Budowa układu hydraulicznego składa się z wielu niezbędnych podzespołów, które ściśle ze sobą współpracują. Każda z części stanowi konieczny element układanki. Natomiast aby cały mechanizm mógł sprawnie funkcjonować, konieczne jest odpowiednie działanie serca maszyny, czyli pompy hydraulicznej. Bez tej części działanie maszyn oraz każdego z podzespołów nie będzie możliwe, bo to pompy hydrauliczne są motorem całego urządzenia.

Pompa hydrauliczna – budowa i zasada działania

Rodzajów pomp hydraulicznych jest kilka, natomiast najczęściej spotykanym typem są pompy zębate. Stanowią one praktycznie 75% powszechnie stosowanych pomp na rynku. Budowa pompy zębatej nie jest przesadnie skomplikowana, składa się z zaledwie kilku elementów, na które składają się:

  • koła zębate,
  • pokrywa,
  • pilot,
  • korpus,
  • przełącznik hydrauliczny.

Pomimo prostej budowy, jak każdy intensywnie użytkowany mechanizm, ma prawo ulegać awariom. Pompa pracuje prężnie, praktycznie bez ustanku. W momencie gdy zostaje włączony silnik maszyny, pompa zaczyna pracę i kończy ją dopiero po całkowitym wyłączeniu urządzenia. Gdy sprzęt pozostaje w spoczynku, lecz z włączonym silnikiem, pompa hydrauliczna nie przerywa swojego funkcjonowania. Jej głównym zadaniem jest wtłoczenie pod odpowiednim ciśnieniem cieczy roboczej, czyli najczęściej oleju lub płynu hydraulicznego, do odbiornika. Czynnik roboczy rozprowadzony po systemie hydraulicznym napędza kolejne elementy układu, stając się dzięki temu energią hydrauliczną, w którą pompa zamieniła wcześniej otrzymaną z silnika elektrycznego lub spalinowego energię mechaniczną. Ciągły proces przemiany energii mechanicznej w hydrauliczną, a co za tym idzie, nieprzerwana praca pompy, sprawiają, że jest ona szczególnie narażona na awarie.

Naprawa i regeneracja pomp hydraulicznych

W trakcie wystąpienia awarii najważniejsze jest, aby wezwać do pomocy ludzi, którzy mają odpowiednie doświadczenie. Warto więc poświęcić chwilę, aby znaleźć profesjonalny serwis regeneracji pomp hydraulicznych. Specjaliści dysponujący szerokim wachlarzem tego rodzaju usług, zajmujący się tym na co dzień z należytą wiedzą oraz starannością powinni odpowiednio uporać się z problemem. Oznacza to, że w pierwszej kolejności należy sprawdzić, gdzie wystąpiło źródło awarii i jaka jest jej przyczyna. Kolejnym krokiem jest ustalenie zakresu prac oraz wstępna wycena. Może się zdarzyć, że pompa hydrauliczna będzie uszkodzona w niewielkim stopniu i konieczna będzie tylko wymiana jednego elementu, natomiast przy bardziej rozległym defekcie nieuniknione może okazać się zabranie pompy na warsztat i pełna regeneracja pompy hydraulicznej. W tym przypadku możemy posiłkować się rozwiązaniami natychmiastowymi. Jednym z nich jest zakup nowej pompy hydraulicznej, drugim zakup używanej pompy, która została wcześniej zregenerowana przez profesjonalny serwis pomp hydraulicznych.

Regeneracja pomp hydraulicznych

Kupno nowej pompy hydraulicznej wydaje się być najbardziej oczywistym wyborem w sytuacji, gdy konieczna jest jej wymiana. Jest to łatwy sposób na przywrócenie maszyny do ponownego funkcjonowania przez kolejne lata. Warto jednak wiedzieć, że zakup nowego podzespołu wiąże się z wydatkiem około kilkudziesięciu tysięcy złotych. Co więcej, nowa pompa hydrauliczna najczęściej sprowadzana jest z innego kraju, a to znacząco wydłuża czas dostawy. Przy większości prac, w których używane są maszyny hydrauliczne, czas ma niebagatelne znaczenie. Zazwyczaj wykonawcy są zobowiązani umową, w której określona jest data zakończenia prac, a jej przekroczenie wiąże się z wysokimi karami umownymi. Alternatywą jest wybór używanej wcześniej zregenerowanej pompy hydraulicznej. Ten element przez niektóre serwisy jest oferowany praktycznie od zaraz. Oprócz tego większość serwisów udziela sześciu miesięcy gwarancji na zregenerowane części. Cena takiej pompy w zasadzie pokrywa się z kosztem regeneracji naszej uszkodzonej części. Różnica jest taka, że nie jesteśmy zmuszeni czekać aż proces się zakończy, bo mamy gotowy produkt na już.

Zakup nowej pompy hydraulicznej – czy to się opłaca?

Jeżeli dysponujemy dużą ilością pieniędzy, które właśnie w tym momencie chcemy zainwestować, oraz nie jesteśmy ograniczeni czasowo i możemy czekać na dostarczenie nowego podzespołu, zakup nowej pompy hydraulicznej będzie dobrym wyborem. Jest to inwestycja na lata, która zdecydowanie się opłaca. Jednak w przypadku braku tak dużych funduszy lub gdy jesteśmy zobligowani, by zakończyć prace w określonym czasie i nie mamy możliwości czekania na transport z zagranicy, wybór zakupu zregenerowanej pompy okaże się tym właściwym. Taka pompa, jeśli wyjdzie z warsztatu rzetelnej firmy, po przeprowadzeniu solidnej naprawy oraz usługi wykonania testów diagnostycznych, będzie mogła również posłużyć nam naprawdę długi czas.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/