droga

Jesteś właścicielem posesji i przed tobą inwestycja w podjazdy? Masz na to co najmniej kilka różnych alternatyw, a jedną z nich jest płyta betonowa ażurowa. Co trzeba o niej wiedzieć i jakie są zalety takiego rozwiązania?

Czym jest płyta ażurowa na podjazdy?

Powstają one z najpopularniejszego materiału budowlanego, czyli betonu. W takich miejscach jak betoniarnia Kraków jest on przygotowywany z odpowiednich komponentów, a następnie wylewany w specjalne formy. Forma ta ma postać kratownicy, dlatego powstała ze stężonego betonu płyta ma ażurowe otwory. Po wstępnym zastygnięciu wyciąga się ją z formy i pozostawia na powietrzu do całkowitego utwardzenia. Takie płyty ażurowe są więc bardzo wytrzymałe i odporne na różnorodne czynniki, w tym atmosferyczne i mechaniczne uszkodzenia. Można wykorzystać je przede wszystkim jako alternatywę dla uniwersalnej kostki brukowej, ale przyniesie ona znacznie więcej korzyści. 

Powierzchnie biologicznie czynne 

Przede wszystkim betonowe kratownice ażurowe, które przygotuje dla nas betoniarnia Kraków, zapewniają powierzchnie biologicznie czynne. Odbywa się w nich naturalny obieg wody i mogą rosnąć w nich rośliny, co nie jest możliwe w przypadku brukowej kostki. Jest to więc rozwiązanie w dużej mierze przyjazne naturze, a my tworzymy na swojej posesji miejsca zielone, których w ostatnich czasach jest ogromny deficyt, szczególnie na prywatnych posesjach. Nie musimy więc również obawiać się o gromadzącą się deszczówkę i tworzenie dla niej specjalnych odpływów oraz spadków. 

Posesje z betonową, ażurową płytą prezentują się dużo bardziej atrakcyjnie, choćby z tego powodu, że znacznie łatwiej wkomponować je w najbliższe otoczenie. Można posadzić w nich zarówno trawnik, jak i inne rośliny, np. karmnik ościsty. Otwory można także wypełnić specjalnym żwirkiem, piaskiem czy kamykami – dzięki temu nasza posesja nabierze znacznie bardziej przyjemnego dla oka wyglądu. Oczywiście zanim położymy płyty ażurowe, konieczne jest wykonanie odpowiedniej podbudowy. 

Betonowe płyty ażurowe z takich miejsc jak betoniarnia Kraków tworzą również powierzchnie o dobrej przyczepności dla kół pojazdów. Są bardzo łatwe w montażu i świetnie nadają się również na podmokłe i nierówne tereny. Co istotne, są także bardzo łatwe do utrzymania w czystości. 

Jakie wady ma podjazd z płyt betonowych ażurowych? 

Najczęstszą wadą, na którą wiele osób zwraca uwagę, jest niewygodne chodzenie po płycie w butach na obcasach, które po prostu mogą wpadać w ażurowe otwory. Może być to także uciążliwe dla osób poruszających się o lasce. Powierzchnia z takich płyt nie jest idealnie płaska, a po deszczu może także pojawić się na niej błoto oraz woda, która jednak naturalnie wsiąknie w powierzchnię pod betonową kratownicą. Na co jeszcze zwraca się uwagę? – Choć płyty betonowe ażurowe są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, to mogą z czasem ulec kruszeniu, a szczególnie wtedy, gdy najeżdżają na nie samochody o zbyt dużym obciążeniu. Jednak można temu zapobiec nie dopuszczając do takich sytuacji.