okno

Prawdopodobnie nie ma na świecie osoby, która cieszy się widząc w skrzynce kolejny rachunek do zapłacenia. Z roku na rok ogrzewanie mieszkania staje się coraz droższe, dlatego coraz chętniej szukamy sposobów, by obniżyć wysokość rachunków. Oprócz odpowiedniej izolacji budynku, bardzo ważny jest dobór odpowiednich okien. Czym charakteryzują się energooszczędne okna i jakie korzyści z nich płyną?

Uw – najważniejszy parametr okien energooszczędnych

Najbardziej istotny parametr, który decyduje o tym, że okno PVC zyskuje miano okna energooszczędnego jest współczynnik przenikania ciepła Uw. Określa on ilość mocy, jaka przenika przez każdy metr kwadratowy okna, gdy różnica między temperaturą wewnątrz mieszkania i na zewnątrz wynosi jeden kelwin. W skrócie – im niższy współczynnik przenikania ciepła, tym więcej energii pozostaje wewnątrz budynku. Oznacza to, że mniej ciepła ucieka z pomieszczenia, a co za tym idzie – mniej wydajemy na rachunki za ogrzewanie.

Standardowo, w większości zwykłych okien PVC parametr ten plasuje się w granicach 1,5-1,8, a w przypadku okien drewnianych 1,4-1,5. Okna energooszczędne mają jednak znacznie bardziej wyśrubowane normy. W ich wypadku współczynnik przenikania ciepła Uw wynosi od 0,85 do 1. Wyniki poniżej 0,8 osiągają już wyłącznie okna pasywne.

Parametry cieplne okien energooszczędnych – jak to działa?

Za wysokość współczynnika przenikania ciepła odpowiada kilka różnych elementów. Oczywiście, najistotniejszym z nich jest szyba, która w znacznej mierze odpowiada za termoizolację. Obecnie najczęściej wykorzystuje się szyby, które oddzielone są ramką dystansową, a w przestrzeni pomiędzy znajduje się gaz szlachetny – argon. Ważna jest także ilość szyb w pakiecie – opcja trzyszybowa zapewni lepszą izolacyjność niż zwykły pakiet dwuszybowy.

Przy zakupie okien energooszczędnych należy zwrócić również uwagę na sposób, w jaki będą one montowane. Warto zainwestować w tzw. ciepły montaż, który wyeliminuje mostki termiczne i zmniejszy ryzyko utraty ciepła z mieszkania.

Co dają okna energooszczędne?

Inwestując w okna energooszczędne możemy w prosty sposób zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Dobrej jakości, energooszczędne okno zapewnia wysoki stopień izolacyjności cieplnej. Dzięki temu nagromadzone ciepłe powietrze nie ucieka tak szybko, jak przez klasyczne okno. Jednocześnie istnieje możliwość montażu specjalnych nawiewników, które zadbają o odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniu. Wówczas nie musimy się już niczym przejmować. Rachunki za ogrzewanie maleją, a my możemy cieszyć się ciepłem.

Co więcej, okna energooszczędne doskonale chronią także przed niechcianymi hałasami z zewnątrz, zapewniając świetną izolację akustyczną i dając nam możliwość spokojnego odpoczynku we własnych czterech ścianach. Nie bez znaczenia jest również fakt, że dzięki takim oknom dbamy o środowisko naturalne, zmniejszając ilość zanieczyszczeń uwalniających się do atmosfery, w wyniku wytwarzania energii cieplnej.