moneta

Złoto od wieków było uznawane za cenny surowiec, a dzisiaj jest także lubianym instrumentem inwestycyjnym. Jednym z najczęściej wykorzystywanych sposobów lokowania kapitału w ten metal szlachetny jest zakup złotych monet. Na rynku możesz znaleźć wiele ich rodzajów. Sprawdź, jakie złote monety są najpopularniejsze i co warto wiedzieć przed ich zakupem!

Dlaczego w ogóle warto inwestować w złote monety?

Złoto od wielu lat przyciąga inwestorów. Nic w tym dziwnego – cenny kruszec jest powszechnie uznawany jako forma bezpiecznego lokowania kapitału, zwłaszcza w niepewnych czasach gospodarczych. Ponadto inwestycja w złote monety umożliwia dywersyfikację portfela, co może pomóc zminimalizować ryzyko podejmowanych decyzji finansowych. Złote monety stanowią również fizyczne, trwałe aktywo, które łatwo sprzedać na rynku.

Jakie złote monety są najpopularniejsze?

W świecie inwestycji w złoto wymienia się tzw. Wielką Piątkę, obejmującą najpopularniejsze monety, takie jak:

1. Krugerrand

Jedna z najbardziej znanych i rozpoznawalnych złotych monet inwestycyjnych. Pochodzący z RPA Krugerrand został wprowadzony na rynek w 1967 roku i jest emitowany w różnych wagach, w tym 1, 1/2, 1/4 oraz 1/10 uncji. Krugerrandy są wybite ze złota o wysokiej próbie i wyróżniają się charakterystycznym kolorem, wynikającym z niewielkiej domieszki miedzi.

2. Kanadyjski Liść Klonowy

Popularny Maple Leaf to kanadyjska złota moneta inwestycyjna, wybita przez Królewską Mennicę. Jest emitowana od 1979 r. i dostępna w różnych wagach, w tym: 1, 1/2, 1/4, 1/10 i 1/20 uncji. Monety z charakterystycznym, bardzo szczegółowym wzorem liścia, bije się ze złota o wysokiej próbie (24 karatów).

3. Amerykański Orzeł

Emitowany przez Mennicę Stanów Zjednoczonych od 1985 r. Amerykański Orzeł jest dostępny w wagach: 1, 1/2, 1/4 oraz 1/10 uncji i bity ze złota próby 916 – tak, jak Krugerrand, ale z domieszką srebra. Co ważne, Amerykański Orzeł jest uznawany za oficjalną monetę inwestycyjną przez rząd Stanów Zjednoczonych.

4. Wiedeńscy Filharmonicy

To austriacka złota moneta inwestycyjna bita przez Mennicę Austriacką. Jej wzór nawiązuje do słynnych organów hali koncertowej Musikverein w Wiedniu oraz instrumentów symfonicznych. „Filharmonicy” są dostępni w wagach: 1, 1/2, 1/4 i 1/10 uncji. Monety te wybija się z 24-karatowego złota.

5. Australijski Kangur

W niektórych zestawieniach tzw. Wielkiej Piątki znajduje się Britannia. My postawiliśmy na Australijskiego Kangura. Moneta została wprowadzona na rynek w 1986 r. Jej cechą szczególną jest fakt, że co roku zmienia się projekt rewersu – podnosi to wartość monety wśród kolekcjonerów. Australijski Kangur wybijany jest ze złota próby 999,9, co oznacza, że to jedna z najczystszych monet dostępnych na rynku.

Gdzie kupować popularne złote monety?

Każdą inwestycję warto realizować w sposób maksymalnie bezpieczny. Dlatego, aby zakupić np. złote monety w Poznaniu, skorzystaj z oferty zaufanych dealerów. Dzięki temu ograniczysz do minimum ryzyko nabycia podróbki. Dobrym wyborem będzie m.in. Mennica Poznańska, gdzie znajdziesz monety z „Wielkiej Piątki” w różnych wersjach i wagach.