markizy

Funkcje markizy tarasowej

Markizy tarasowe są istotnym elementem zagospodarowania ogrodu i tarasu. Stanowią formę zadaszenia, która ma chronić przed deszczem, wiatrem oraz nadmiernym słońcem. Dzięki zadaszeniu części rekreacyjnej można korzystać z tarasu lub ogrodu niezależnie od pogody. Główną funkcją markizy tarasowej jest podnoszenie komfortu wypoczynku zarówno na tarasie, jak również w ogrodzie. Podczas upalnych dni markiza chroni przed promieniami słońca, gwarantując przyjemny cień. Natomiast w sytuacji, kiedy na zewnątrz pada deszcz, wówczas nie trzeba rezygnować z relaksu na świeżym powietrzu, gdyż markiza ochroni przed opadami. Niektóre rodzaje markiz tarasowych mogą chronić także przed wiatrem. Produkty te pozwalają zatem zwiększyć funkcjonalność tarasu oraz umożliwiają korzystanie z niego niezależnie od pogody.

Praktyczna markiza tarasowa

Istnieje kilka sposobów montażu markiz tarasowych. Wybór zależy przede wszystkim od ich zastosowania oraz rozmiaru. Bardzo popularne są markizy zamontowane do elewacji za pomocą kasety. Niezbędne są wówczas także stalowe rusztowania, na które następnie nakładany jest materiałowy daszek. Z kolei markizy wolnostojące można ustawiać w dowolnym miejscu, można także nakryć nimi pergole. Dlatego przed wyborem markizy tarasowej należy dokładnie zapoznać się ze specyfiką swojego tarasu, a także określić jak duży obszar ma zostać osłonięty daszkiem. Jeżeli powierzchnia jest nieduża, a tym samym istnieje niewielka odległość od budynku, wówczas można zdecydować się na markizy kasetowe, a także daszki, który montuje się do elewacji budynku. W innych przypadkach lepszym rozwiązaniem będzie markiza wolnostojąca. Można ją przesuwać oraz zmieniać jej położenie. Oferta dostępna jest tutaj: https://monirol.pl/rolety-zaluzje-markizy-bramy-tychy/

Główne parametry markizy

Istotnym kryterium w czasie wyboru markizy jest idealny dopasowanie do rozmiaru tarasu. Kluczowa jest przy tym szerokość konstrukcji, zarówno ze względów praktycznych jak i estetycznych. Bardzo popularne są prostokątne markizy, jednak na indywidualne zamówienie najczęściej istnieje możliwość zakupu konstrukcji o niestandardowym kształcie. Natomiast aby zwiększyć trwałość markizy bardzo ważne jest, aby zwijać je tylko w sytuacji, kiedy materiał jest suchy. W innym wypadku może dojść do jego zniszczenia, a także pojawienia się nieestetycznych plam. Istotne jest także, aby składać markizy, kiedy pogoda jest bardzo wietrzna. Silne pory wywiatru mogłyby przeciążyć parametry wytrzymałościowe markizy, co również doprowadziłoby do jej uszkodzenia. Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że markiza tarasowa może służyć przez bardzo wiele lat.