pusty portfel

Długi mogą się przydarzyć każdemu, a choć zawsze zaleca się przygotowanie poduszki finansowej na takie właśnie przykre niespodzianki, to w praktyce nie każdego stać na odłożenie większych oszczędności. Jedyną opcją pozostaje pożyczka, od której jednak może zacząć się spirala zadłużenia.

Kolejne pożyczki nie zawsze są dobrym rozwiązaniem

To całkiem częsty scenariusz: jest nagły wydatek, dopływ gotówki zapewnia chwilówka, ale przez finansowe problemy jest problem z tej terminową spłatą. Zaciąga się więc kolejną szybką pożyczkę i spłaca poprzednie zobowiązania, lecz tak naprawdę tylko zastępuje się jeden dług drugim, i do tego nowe zobowiązanie jest jeszcze bardziej dotkliwe.

Jak się przed tym ustrzec? Pierwsza kwestia to sprawdzenie warunków, na jakich udzielana jest pożyczka. Wiadomo, że gdy potrzeba jest pilna, liczy się głównie czas, dlatego nie zwraca się większej uwagi na wszelkie koszty związane z pożyczką: odsetki, ubezpieczenie, prowizję. Nie warto brać każdej szybkiej pożyczki, bo bardzo często ograniczone formalności idą w parze z wysokimi kosztami obsługi zadłużenia.

Jak skutecznie spłacić swoje długi?

Co jednak, gdy do zadłużenia już doszło i teraz jest problem z narastającymi długami? Na pewno nie można tego ignorować, bo niespłacone raty generują wysokie odsetki karne, a jeśli dłużnik odmawia uregulowania zaległej należności, może zakończyć się to windykacją i postępowaniem komorniczym, a wtedy straty będą jeszcze wyższe.

Jednym z rozwiązań jest specjalna pożyczka oddłużeniowa. W ramach pożyczki otrzymuje się taką sumę pieniędzy, która wystarcza na pokrycie niezapłaconych rat i tak właśnie likwiduje się wcześniejsze długi. Teraz do spłaty zostaje tylko jedno zobowiązanie, na nowych zasadach, dopasowane tak, by uiszczanie miesięcznych rat nie stanowiło dla klienta dużego problemu. Pożyczka oddłużeniowa jest oferowana przez firmy z sektora pozabankowego.

Jak zaciągnąć pożyczkę na spłatę długów?

Podobnie jak przy zwykłych pożyczkach, należy się zapoznać z warunkami umowy. Firmy pożyczkowe mają różnie skonstruowane oferty, nie jest więc bez znaczenia to, do którego konkretnie pożyczkodawcy zwrócimy się po wsparcie.

W przypadku bardzo kiepskiej zdolności kredytowej przydatna może być opcja pożyczki bez BIK – pieniądze otrzyma także osoba, która nie ma stałego zatrudnienia, zarabia mało albo jest objęta postępowaniem komorniczym. Spłata pożyczki oddłużeniowej powinna być dostosowana do możliwości klienta, więc nim podpisze się umowę, należy sprawdzić, czy faktycznie uda się dotrzymać harmonogramu.