laptop

Współczesne rolnictwo niewiele ma już wspólnego z wiejskimi praktykami. Od lat jest to bardzo nowoczesne podejście, które pozwala na kontrolowanie zasobami niezależnie od wielkości gospodarstwa. Jakie ułatwienia niosą za sobą tego typu programy rolnicze?

Podstawowe funkcje programów rolniczych

Większość programów rolniczych dzieli swoje funkcje na aspekty związane z uprawą, magazynowaniem, hodowlą i finansami. I chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się to niemożliwe, są programy, które z powodzeniem łączą wszystkie kwestie, pozostając przy tym funkcjonalnymi i przejrzystymi.

Podstawą jest zwykle uprawa, która dzięki programom cyfrowym może być kontrolowana na każdym etapie. Systemy pozwalają na dodanie informacji o konkretnych częściach pola, a następnie zdalne obserwowanie i kontrolę upraw. Oznacza to nie tylko zasianie i piękny wzrost. Programy często za nas planują użycie środków ochrony roślin, obliczają ich dawki i sugerują wszelkie inne zmiany w ich użyciu, co minimalizuje ryzyko zgubnych w skutkach błędów w tym zakresie.

W części dotyczącej hodowli programy umożliwiają np. planowanie żywienia bydła i kontrolę produkcji mlecznej. W praktyce program podpowiada odpowiednie dawki i parametry pożywienia dla danego zwierzęcia w hodowli. Ten typ programów zwykle kojarzymy z hodowlą bydła i trzody chlewnej, ale może dotyczyć także hodowli kóz czy owiec. Takie technologie są zresztą cały czas rozwijane i udoskonalane pod aktualne potrzeby rolników.

Programy rolnicze kontrolują także finanse

Gospodarstwo rolne to nie tylko hodowla czy uprawa, ale w dużej mierze także zarządzanie finansami i zasobami ludzkimi. Programy rolnicze prowadzą swego rodzaju archiwa prac poszczególnych maszyn i często sugerują nawet zbliżający się termin ich serwisowania.

Programy pozwalają także kontrolować kwestie wypłat pracowników czy sprawy podatkowe. To związane jest zwykle ze zautomatyzowaną kontrolą kosztów i przychodów, co pozwala weryfikować wydatki. Duże gospodarstwa często nie poradziłyby sobie bez pomocy programów, które zbierają w sobie wszystkie dane związane z prowadzeniem działalności rolniczej. To ułatwienie, w które warto inwestować, bo dobra kontrola jest podstawą do ograniczania kosztów i zwiększania wpływów każdego przedsiębiorstwa.