Buty trekkingowe

Buty trekkingowe są jednym z najistotniejszych elementów zestawu, gdy wybierasz się w góry, wybierz niewłaściwie, a możesz być pozostawiony z trudem do chodzenia i w poważnym bólu. Dla tych, którzy kiedykolwiek pożyczyli tam tatusiowi stare buty o 2 rozmiary za duże na pierwszą wędrówkę, będą znali ten ból. Buty są bardzo osobiste i ostatecznie dopasowują się do kształtu stopy.

Od czego zacząć?

Wybór odpowiedniego buta może pozostawić Cię z setkami pytań, więc napisałem ten blog, aby pomóc rozłożyć różne rodzaje butów i powody ich zakupu. W rzeczywistości nie ma jednego buta, który byłby odpowiedni na każdą okazję, więc moja rada to zdecydować, jaki rodzaj wędrówek robisz najczęściej, lub przewidujesz, że będziesz robić najczęściej i przejść od tego. Dopasuj swoje buty do swoich ambicji! Ale bardziej niż cokolwiek wybierz buty, które są najbardziej wygodne, niezależnie od tego, jak wyglądają na twoich stopach, 800 m w górę góry w śniegu, lodzie, wietrze i bólu mogę zagwarantować, że nikt nie patrzy na twoje stopy.

Dopasowanie do butów

Jest to zdecydowanie najważniejszy czynnik przy wyborze obuwia ochronnego. Dobrze dopasowany but powinien uwzględniać 3 specyficzne odmiany twojej stopy:

Szerokość: Twoje stopy nie powinny się ślizgać wewnątrz obuwia; nie powinny też być ściśnięte z boku na bok.

Objętość: Objętość jest istotną częścią dobrze dopasowanego buta, to będzie rzecz, która zatrzyma pęcherze i czarne paznokcie. But powinien sprawiać wrażenie, że trzyma twoją stopę dużą dłonią.

Przymierzanie butów

  • Nie kupuj online bez przymierzenia żadnego. Jeśli jest oferta online, przymierz je najpierw w sklepie, dobierz odpowiedni rozmiar, a następnie kup online (jeśli możesz spojrzeć ciężko pracującemu sprzedawcy w oczy bez poczucia winy, wiedząc, że kupujesz online, jesteś martwy w środku). 
  • Bardzo ważna wskazówka, upewnij się, że sprzedawca nie jest na prowizji. Sprzedawcy na prowizji (nie z własnej winy) sprzedadzą ci wszystko, bo muszą zarobić. Ważne jest, aby znaleźć sklep, który ma doświadczenie w sprzedaży butów, aby znaleźć kogoś, kto dopasuje cię właściwie. 
  • Przymierz minimum 3 potencjalnie odpowiednie pary butów, dowiedz się, czy masz chudą czy szeroką stopę. Różne marki butów takie jak Zamberlan, Asolo, Scarpa, Dolomite mają tendencję do dopasowywania się do szczuplejszej stopy. Berghaus, Lowa, Altberg mają tendencję do szerszego dopasowania butów.
  • Przynieś ze sobą parę skarpet do wędrówek, które uważasz za wygodne i które będą więcej niż prawdopodobne noszenie z butami.
  • To mit, że buty się “rozbiją”, jeśli nie pasują Ci w sklepie, to tylko nieznacznie się poprawią.

Więcej na blogu: https://www.demar.com.pl/blog/