wycinka

Drewno jest powszechnie wykorzystywane m. in. w przemyśle budowlanym i meblarskim. Właśnie stąd, wynika duże zapotrzebowanie na profesjonalne maszyny takie, jak rębaki i strugarki.

Działanie rębaków do drewna

Rębak umożliwia rozdrabnianie różnego rodzaju materiałów: obrzynków drewnianych, drewna litego, płyt wiórowych i MDF, drzazg, odpadów poprodukcyjnych, fornirów i kory. Powstające zrębki drewniane można w dalszym ciągu wykorzystywać np. do produkcji brykietu, będącego tanim i ekologicznym materiałem opałowym.

W przemyśle szeroko wykorzystuje sięrębaki jedno- i czterowałowe. Maszyny różnią się pod względem mocy napędu, średnicy otworów sita i szerokości komory rozdrabniania. Rębak jednowałowy to kompaktowa maszyna, która doskonale sprawdzi się w zakładach, gdzie przerabia się bardzo duże ilości odpadów dziennie. Urządzenie jest wyposażone w hydrauliczny popychacz, który przesuwa materiał drzewny w stronę wirnika. Wirnik jest wyposażony w zespół noży tnących. Nieustannie się obraca, dzięki czemu drewno zostaje rozdrobnione do formy zrębków. Rębak przemysłowy posiada wydajny układ tnący, dzięki któremu maszyna pracuje przy niewielkiej mocy napędu. Po zaprzestaniu podawania drewna, silnik wyłącza się w ciągu trzech minut, co zapewnia energooszczędność. Maszyna może być dodatkowo wyposażona w przenośnik ślimakowy, wyprowadzający rozdrobnione elementy.

W przemyśle drzewnym i dużych stolarniach stosuje się też rębaki czterowałowe. Wyróżniają się wysoką wydajnością oraz niezawodnością. Te cechy wynikają z zastosowania żeliwnej konstrukcji i solidnego mechanizmu tnącego. Rębak jest wyposażony w mechanizm samoczynnego wciągania materiału, dzięki czemu nie musi posiadać docisku hydraulicznego. Taka konstrukcja rębaka do drewna sprawia, że maszyna praktycznie nie wymaga konserwacji.

Zastosowanie strugarek do drewna

Piłowanie drewna umożliwia podział materiału na części. Nie oznacza to jednak, że otrzymany w ten sposób element ma już właściwy kształt. Chropowatą powierzchnię należy odpowiednio wygładzić. Właśnie w tym celu, wykorzystuje się strugarki do drewna.  W przemyśle zastosowanie znajdują maszyny, pozwalające na jednoczesną obróbkę elementu drewnianego z czterech stron. Strugarki czterostronne służą do strugania desek, bali, fryzów czy listew. Jednoczesna obróbka z czterech stron pozwala na stworzenie produktu o odpowiednim kształcie i wymiarach przekroju poprzecznego.

Budowa strugarki do drewna jest oczywiście ściśle uzależniona od modelu, ale zasada działania jest taka sama. Obrabiany element przesuwa się za pomocą czterowalcowego mechanizmu po stole, wzdłuż pionowej listwy prowadzącej. Kolejne wrzeciona obrabiają wszystkie powierzchnie elementu drewnianego. W zależności od maszyny, strugarka posiada zazwyczaj dwa wrzeciona pionowe i od 2 do 5 wrzecion poziomych.

Zakup maszyn do drewna renomowanych producentów to klucz do wydajnej pracy zakładu produkcyjnego. Podczas zakupu strugarki czy rębaka warto więc zaufać doświadczeniu profesjonalnych dystrybutorów.