boho

Styl boho od kilku sezonów jest na topie i cieszy się sporym zainteresowaniem. Pojawia się w sposobie urządzania wnętrz, przygotowania imprez tematycznych i wesel, ale przede wszystkim w modzie. Skąd tak ogromne zainteresowanie i idący za tym sukces? Warto przypomnieć źródła stylu i jego podstawowe zasady.

Styl boho – skąd się wywodzi?

Niektórzy uważają, że styl boho ma swoje źródła w modzie hipisowskiej. Na poparcie swoich przekonań przywołują elementy nawiązujące do kontrkultury, która w latach siedemdziesiątych święciła prawdziwe triumfy w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Nic bardziej mylnego, nie stąd wywodzi się styl boho, chociaż hipisi przyswoili sobie pewne jego elementy. Styl boho narodził się we Francji w dziewiętnastym wieku. Swoje korzenie na w bogatej kulturze romskiej.

Dla wielu artystów kultura romska, ceniąca wolność, ignorująca dobra materialne, niezwykle barwna i niezależna, była inspiracją do stworzenia nowego stylu życia, manifestującego się również w modzie. Samo słowo wywodzi się z francuskiego – boheme – co da się przetłumaczyć jako cyganeria. Pierwszych wyznaczników nowego stylu można szukać we francuskiej dzielnicy Montmartre, zamieszkałej przez studentów i artystów. To on jako pierwsi zaczęli nosić wyraziste luźne stroje, dodatkowo ozdobione biżuterią.

Ta lekkość i swoboda stylu bardzo się spodobała innym grupom społecznym, a sam styl boho przez lata ewaluował, raz będą bardziej zauważalnym, innym razem ginąc w powodzi nowych propozycji. W ostatnich latach powrócił triumfalnie w trochę innej odsłonie. Nadal jednak bazuje na indywidualizmie jednostki, swobodzie i niezależności od dyktowanych przez społeczeństwo norm.

Styl boho w aranżacji wnętrz

Aranżacja wnętrz w konkretnym stylu to duże wyzwanie zarówno dla architekta jak i mieszkańców. Wszystko musi tu idealnie współgrać tworząc ciekawe wnętrze będące zarówno funkcjonalnym jak i atrakcyjnym. Styl boho to fantazyjne, kolorowe poduszki, jako dodatek do mebli, ciekawe aranącje lamp ze zwisającymi ozdobami oraz nieszablonowe dodatki takie jak dywaniki, koce, narzuty itp.

Styl boho w garderobie damskiej

Styl boho jest charakterystyczny głównie dla garderoby damskiej. Jakie są jego wyznaczniki? Przede wszystkim musi być „kwieciście”. Kwiaty, najczęściej te niewielkie, subtelne, to synonim natury i przestrzeni. Printy kwietne pojawiają się na bluzkach, spódnicach, sukienkach, a nawet spodniach. Nie są agresywne, mocne, dominujące. Mają przede wszystkim być delikatne, wielokolorowe, przypominające wiosenne łąki. Pięknie wyglądają na długich sukienkach lub spódnicach, kolejnym obowiązkowym elemencie garderoby. Sukienki w stylu boho nie podkreślają figury, ale lekko ją otulają. Do końca nie wiadomo, gdzie jest talia, co jednocześnie pozwala zakryć niedoskonałości figury. Spódniczki są szyte zawsze z dość dużej ilości delikatnego materiału, który podkreśla zwiewność i delikatność figury.

Styl boho – zawsze naturalnie

Moda boho bazuje na naturalnych materiałach. Nie znosi sztuczności, blichtru, przerostu treści nad formą. Ubrania mają być przyjazne i wygodne. Wszystko, co ogranicza, jest eliminowane. Styl boho chętnie łączy różne elementy, pozornie niespójne. Znajdzie się tu miejsce na odważne etniczne wzory i koronkowe czy szydełkowe sukienki. Doskonale pasują tu kamizelki z denimu, dżinsowe dzwony, luźne tuniki, oversizowe swetry, łączone z drewnianymi koralikami, frędzlami, sztuczną biżuterią.

Dodatki w stylu boho

Tak naprawdę to dodatki tworzą całą stylizację. Podobnie jest w stylu boho, w którym to dodatki stanowią najważniejszy element. Do najpopularniejszych dodatków należą: kowbojki, kamizelki z zamszu, obszerne torby z frędzlami, szerokie paski z dużymi klamrami, męskie kapelusze, bandamki, no i nietuzinkowa biżuteria. Chętnie noszone są też chusty o kontrastowych wzorach i kolorach oraz okulary.

Biżuteria w stylu boho

Nie można zapomnieć o biżuterii, która nawiązuje do rękodzieła. Wszystko musi być duże, nawet przesadnie duże. Dużo musi też być samej biżuterii. Nie warto ograniczać się do jednego subtelnego sznura korali, skoro można mieć ich osiem. Każdy o innej fakturze i w innych kolorach. Podobnie jest z bransoletami. Zawsze jest ich kilka. Biżuteria w stylu boho nawiązuje do stylu cygańskiego, gdzie biżuteria zawsze jest okazała i jest jej dużo. Im więcej, tym lepiej. Pierścionki mają duże kolorowe „oczka” i na dłoniach jest ich kilka. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się przy prostej, jednokolorowej sukience, ale i dobrze wygląda przy długiej, wielobarwnej. Styl boho to styl dla kobiet odważnych i bezkompromisowych, czyli dla każdej z nas.