Meble kuchenne

Aranżacja kuchni to trudne i wymagające zadanie, które potrafi spędzić sen z powiek na wiele nocy. Ponieważ meble kuchenne mają służyć nam przez wiele lat, nie można sobie pozwolić na błędy w ich wyborze. W tym artykule podpowiemy ci, na co warto zwrócić podczas zakupu i jakie rozwiązania wykorzystać, by kuchnia była ładna i przede wszystkim funkcjonalna.

Najważniejszy jest plan

Projekt kuchni to punkt, od którego należy zacząć urządzanie tego pomieszczenia. Wybór mebli i sprzętów nie może być przypadkowy- należy dobrze sprawdzić wymiary poszczególnych elementów wyposażenia i rozplanować ich ustawienie tak, by wszystkie się zmieściły i by możliwie najefektywniej wykorzystać dostępną przestrzeń. Taki projekt możemy stworzyć sami, ale łatwo wtedy popełnić jakiś błąd i o czymś zapomnieć. Bezpieczniej, ale i drożej skorzystać z usług projektanta, który dzięki swojemu doświadczeniu może zaproponować lub odradzić wiele rozwiązań, które na pierwszy rzut mogłyby wydawać się idealne, a kryją w sobie pułapki, o których nawet nie pomyśleliśmy.

Jakie fronty do szafek kuchennych

W wyborze frontów, jak i innych składowych szafek kuchennych, musimy wziąć pod uwagę, że mają służyć przez lata. Najlepiej więc postawić na klasyczny wygląd i wysoką jakość. Bazą frontu może być drewno, płyta MDF, płyta wiórowa i płyta HDF.

Wyróżniamy następujące rodzaje frontów:

  • lakierowane- zwykle płyta MDF pokryta lakierem w wybranym przez nas kolorze. Zaletą tych frontów jest szeroki zakres kolorystyczny i zminimalizowane ryzyko uszkodzeń pod wpływem wilgoci. Fronty te jednak po latach mogą żółknąć, dotyczy to głównie koloru białego.
  • akrylowe- odporne na uszkodzenia i zadrapania, a kolor po latach wciąż wygląda świetnie. Wybór kolorów jest jednak mniejszy niż w przypadku lakieru, a krawędzie frontów pokryte są specjalną folią, która z czasem może się odklejać i nieestetycznie wyglądać.
  • laminowane – tanie i łatwe w czyszczeniu. Kolor nie zmienia się z upływem czasu, ale raz uszkodzone nie nadają się do naprawy i łatwo pęcznieją pod wpływem wilgoci.
  • foliowane- są tanie, ale nieodporne na wodę i wysokie temperatury. Folia się łatwo odkleja i meble tracą swój ładny wygląd.

Jakie mechanizmy otwierania mebli kuchennych

Jeśli chodzi o meble kuchenne, strona wizualna ma duże znaczenie, ale równie ważne jest wybór porządnych i mocnych mechanizmów otwierania szafek, oraz szyn w szufladach. W dobrze wzmocnionej szufladzie możemy trzymać nawet ciężkie talerze i wszystko będzie działać bez zarzutu przez wiele lat. Jeśli chodzi o otwieranie szafek, to obecnie najmodniejszym rozwiązaniem jest podnoszenie drzwiczek do góry tak, jak w luku bagażowym w samolotach. Jest to rozwiązanie niezwykle ergonomiczne, gdyż otwarte drzwi nie blokują innych szafek, jak to się zdarza w przypadku mechanizmu tradycyjnego.

Wydawać by się mogło, że podczas aranżacji mieszkania nie czeka nas już nic trudniejszego niż urządzenie kuchni. Jednak i w innych pomieszczeniach możemy popełnić wiele błędów, które będą nam utrudniać życie przez lata. Jednym z nich jest łazienka. W tym artykule https://www.domplusdom.pl/wybor-mebli-lazienkowych-o-czym-warto-pamietac/ podpowiadamy co zrobić, by urządzanie tego pomieszczenia było przysłowiową bułką z masłem.