Jakie są najskuteczniejsze sposoby na ochronę mienia?

Nie trzeba być celebrytą lub prezydentem USA, by korzystać z usług firm ochroniarskich. Tłumaczymy, kto, kiedy i dlaczego powinien zdecydować się na monitoring oraz ochronę.

W piramidzie potrzeb Maslowa bezpieczeństwo znajduje się na drugim miejscu, tuż nad najbardziej podstawowymi potrzebami fizjologicznymi. Dbanie o bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich może przybierać różne formy i dotyczyć różnych obszarów naszego życia. Ochrony potrzebujemy, gdy surfujemy w Internecie, by nie paść ofiarą hakerów, którzy mogą wykraść nasze dane osobowe. Chronimy nasze i naszych bliskich zdrowie, dlatego wykupujemy dodatkowe ubezpieczenie. Dbamy też o bezpieczeństwo naszego domu czy firmy.

Kto może skorzystać z usług ochroniarskich?

Z usług firm ochroniarskich może skorzystać każdy – zarówno firmy i instytucje, jak i osoby fizyczne. Od nas zależy, czy ma to być tylko monitoring, czy też, w przypadku wystąpienia sytuacji alarmowej, na miejscu ma się pojawić patrol. W tym miejscu warto wyjaśnić, czym konkretnie jest ochrona mienia i osób. Choć w powszechnej opinii są to usługi identyczne, to w praktyce tak nie jest. Ochrona osób to troska o ich bezpieczeństwo w miejscu publicznym czy innym, w którym akurat się znajduje. Ochrona mienia polega natomiast na zabezpieczeniu nieruchomości i mienia ruchomego jak maszyny, np, na placu budowy, towar czy inny sprzęt. Ochroniarze mają za zadanie zadbać o to, by pod Twoją nieobecność nikt nie przywłaszczył sobie Twojej własności lub ją zniszczył. Ochrona mienia może też mieć charakter doraźny, np. ochroniarze będą zabezpieczali imprezę masową czy inne wydarzenie.

Ochrona mienia, czyli…

Agencje ochrony mogą dbać o bezpieczeństwo w sposób pośredni i bezpośredni. Ten pierwszy polega na montażu systemów antywłamaniowym, alarmowych, a także przeciwpożarowych i innych. Reakcja pracowników agencji ochrony następuje po uruchomieniu się jednego z nich. Z kolei ochrona bezpośrednia to już będzie stała ochrona np. nieruchomości. Większość renomowanych agencji w swojej ofercie ma specjalistów od systemów monitoringowych. Zadbają oni o właściwe rozmieszczenie kamer i inny urządzeń monitorujących, jak czujniki ruchu etc., a także zajmą się ich serwisowaniem. Co więcej, okolica, w której położona jest nasza nieruchomość, może być stale kontrolowana przez grupy patrolujące. Jest to ważne, szczególnie gdy nasza nieruchomość leży w miejscu rzadko uczęszczanym albo takim, gdzie szczególnie często zdarzają się kradzieże. Regularnie pojawiający się patrol to jasny sygnał dla potencjalnych złodziei, że ktoś non stop czuwa.

Wybierając rodzaj usług, powinniśmy sobie przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie: czego oczekujemy od agencji ochrony? Czy wystarczy nam, że pracownicy agencji pojawią się w naszym domu czy firmie po uruchomieniu systemu alarmowego? Czy może wolelibyśmy, aby mieli je na oku stale, czy to dzięki monitoringowi, czy też stałej obecności pracowników agencji na miejscu, czy też od czasu do czasu podczas patrolowania okolicy?