dom

Ogrzewanie domu z pewnością jest jedną z najważniejszych kwestii, która nie jednemu z domowników spędza sen z powiek. Okazuje się, że zapewnienie komfortu cieplnego może być niezwykle trudnym zadaniem. Warto zauważyć, że obecnie na rynku pojawia się wiele możliwości dopasowania idealnego systemu grzewczego tak, by idealnie odpowiadał on naszym potrzebom, a jednocześnie nie nadwerężał znacznie naszego budżetu. Tak więc jaki piec gazowy wybrać do domu?

Piece gazowe jednofunkcyjne

Pierwszym rodzajem kotłów, które mogą zostać dopasowane do naszego domu, to kotły gazowe jednofunkcyjne. Są one jednym z najpopularniejszych rozwiązań, które są obecnie stosowane w naszych gospodarstwach domowych. Czym tego typu kotły się wyróżniają? Otóż przede wszystkim tym, że skupiają się one głównie na ogrzewaniu domu. Wobec tego stają się one samodzielnym źródłem ogrzewania, które nie wymaga żadnych dodatkowych usprawnień. Warto wspomnieć, że piece gazowe jednofunkcyjne świetnie sprawdzają się w mniejszych domach, gdzie działają z pełną wydajnością i zapewniają optymalny poziom komfortu cieplnego.

Piece gazowe dwufunkcyjne

Piec gazowy dwufunkcyjny to kolejny rodzaj systemu grzewczego, który możemy dopasować do własnego domu lub mieszkania. Okazuje się, że są one całkowitym przeciwieństwem kotłów jednofunkcyjnych. Piecie gazowe dwufunkcyjne, jak sama ich nazwa wskazuje mają dwa zadania do spełnienia. Po pierwsze zajmują się one ogrzaniem pomieszczenia, a pod drugie ogrzewają one również ciepłą wodę użytkową. Tego typu piecie jednak działają na zasadzie priorytetów. To znaczy, że w momencie kiedy w gospodarstwie domowym zachodzi potrzeba ogrzania wody użytkowej, to właśnie ona zostanie podgrzana jako pierwsza, a dopiero w drugiej kolejności, zostanie odprowadzone ciepło do pomieszczeń. Niemniej jednak rozwiązanie to jest niezwykle ekonomiczne i wydajne.

Jaki piec wybrać do własnego domu?

Okazuje się, że kwestia wyboru pieca do domu jest kwestią całkowicie indywidualną. Piece gazowe dwufunkcyjne są jednak rozwiązaniem niezwykle ekonomicznym i wydajnym, które może przyczynić się do wyraźnego obniżenia naszych rachunków. Niemniej jednak piece gazowe jednofunkcyjne sprawdzą się wszędzie tam, gdzie zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową nie jest tak duże, a zależy nam głównie na zapewnieniu odpowiedniego komfortu cieplnego we wnętrzu. Oba kotły jednak trzeba odpowiednio dopasować pod względem parametrów i ewentualnie także i dodatkowej funkcjonalności, na której nam zależy. Warto więc ten zakup odpowiednio przemyśleć.