Do czego służą krawędziarki?

We współczesnym przemyśle metal stanowi jeden z najczęściej używanych surowców. Powodów jest przynajmniej kilka, jednakże tymi najważniejszymi są wysoka wytrzymałość na ewentualne uszkodzenia oraz łatwość obróbki. Niewątpliwie praca z metalem przebiega z użyciem właściwych urządzeń. Takimi są np. krawędziarki, które można zamówić między innymi na stronie https://www.perfopol.pl/Krawedziarki. Do czego służą te maszyny i jakie ich rodzaje można wyróżnić?

Krawędziarki a obróbka metali

Krawędziarki nazywane inaczej prasami krawędziowymi przeznaczone są do fabrykacji części takich jak:

  • obudowy,
  • zbiorniki,
  • sklejki ochronne,
  • blachy o różnych kształtach o odpowiedniej grubości i właściwościach mechanicznych.

Krawędziarki przeznaczone do gięcia blachy złożone są zasadniczo z matrycy oraz stempla. Do owego dochodzą, poza prasami do użytku rzemieślniczego, również maszyny podawczo-odbiorcze czy stosowane do korpusy narzędziowe pozwalające na modyfikację wyposażenia.

Zasada, na jakie działają prasy krawędziowe, jest dosyć prosta. Urządzenia te przeznaczone są do zaginania arkuszy blachy w taki sposób, aby możliwe stało się otrzymanie danej ich formy oraz wyglądu. Takie krawędziarki są dosyć powszechne i zapewniają spore możliwości, jeżeli chodzi o tworzenie różnych blach. Materiały mogą być z ich użyciem żłobione, zagniatane czy zaginane.

Aby prasa krawędziowa mogła w ogóle działać, konieczne będą specjalne znaki i formy. Zakłada się je w odpowiednim miejscu, dzięki temu blacha zyskuje nowy kształt. Obsługa krawędziarek wymaga określonych umiejętności, chociaż nie jest ona tak skomplikowana, jak mogłoby się nam wydawać. Obecnie wszystko odbywa się z użyciem specjalnego oprogramowania, które pozwala na szybkie i dokładne zaplanowanie pracy maszyny.

Osoba, która odpowiedzialna jest za obsługę takiego urządzenia, może zaprogramować dokładnie jego ruchy. W przypadku bardziej zaawansowanego programu komputer wyświetla od razu wizualizację 3D ostatecznych efektów pracy.

Zastosowanie krawędziarek zależnie od rodzaju

Wyróżnić można kilka typów pras krawędziowych:

  • prasy mechaniczne – ich największymi plusami są szybkość oraz dokładność,
  • prasy hydrauliczne – wyróżnia je siła nacisku, która może osiągać nawet do kilkuset ton. Wykorzystuje się je do wyginania grubych i długich blach,
  • prasy elektryczne – nie mają tak sporej siły nacisku co krawędziarki hydrauliczne. Są jednak znacznie szybsze i sprawdzają się do seryjnego gięcia elementów o niewielkich wymiarach,
  • prasy pneumatyczne – mają podobne parametry jak opisane powyżej prasy.