Zwyżki na gąsienicach to maszyny do zadań specjalnych, które sprawdzają się wszędzie tam, gdzie warunki pracy są wyjątkowo wymagające. Dzięki nim można podnosić na duże wysokości zarówno ludzi, jak i sprzęt nawet wtedy, gdy grunt jest grząski lub niestabilny. Gdzie szczególnie przydają się podnośniki gąsienicowe?
Zwyżki mogą mieć podwozie z kołami, w tym kołami niebrudzącymi doskonale sprawdzającymi się przy pracach wewnątrz budynków lub gąsienicami. W tym ostatnim przypadku wszystkie podesty ruchome nazywa się potocznie podnośnikami gąsienicowymi. Jakie są najważniejsze zalety zwyżek na gąsienicach?
Zalety podnośników gąsienicowych
Przede wszystkim stabilność nawet na trudnym gruncie. Podnośniki koszowe tego typu oprócz gąsienic umożliwiających poruszanie się maszyny w każdym terenie zazwyczaj mają dodatkowe podpory, które po rozstawieniu stabilizują sprzęt i pozwalają na bezpieczną pracę także wtedy, gdy konieczne jest podnoszenie dużych ładunków. Z tego względu mogą być również wykorzystywane wszędzie tam, gdzie zastosowana posadzka ma ograniczoną wytrzymałość na obciążenia, ponieważ w tym przypadku obciążenie rozkłada się równomiernie.
Poza tym zwyżki na gąsienicach mogą być wyposażone w wysięgniki teleskopowe lub przegubowe pozwalające na transport ludzi i materiałów nawet w trudno dostępne miejsca np. pod sufitem albo pomiędzy konstrukcjami budowlanymi. Wysięg boczny może wynosić do kilkunastu metrów w zależności od modelu maszyny.
Co jeszcze uznaje się za zaletę podnośników gąsienicowych? Stosunkowo niewielkie rozmiary. Sprzęt po złożeniu podpór zajmuje naprawdę mało miejsca – niektóre modele są w stanie zmieścić się nawet w bardzo wąskich korytarzach, windach towarowych czy przejechać przez standardowej szerokości drzwi w hali magazynowej.
Gdzie można wynająć zwyżki na gąsienicach, ładowarki teleskopowe lub inny sprzęt do pracy na wysokości? Szeroką ofertę dostępnych maszyn ma m.in. firma Riwal: https://www.riwal.com/poland/pl-pl
Zwyżki na gąsienicach – wykorzystanie
To do jakich prac wykorzystuje się podnośniki gąsienicowe? Głównie do prac remontowych i budowlanych zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Poszczególne modele maszyn dostępne są z napędami spalinowymi lub elektrycznymi – w tym drugim przypadku możliwe jest bezpieczne uruchomienie sprzętu w zamkniętych przestrzeniach. Oprócz tego zwyżki przydają się do pielęgnacji zieleni, montażu i naprawy oświetlenia ulicznego, w tym elementów dekoracji świątecznych i okazjonalnych, konserwacji zabytków świeckich i sakralnych, naprawy instalacji w budynkach, montażu i demontażu scen na imprezy plenerowe, mycia okien zewnętrznych, a także czyszczenia rynien lub elewacji w obiektach o różnym przeznaczeniu.
Ta lista nie wyczerpuje jednak zastosowań zwyżek gąsienicowych. Niektóre firmy wypożyczają podnośniki na gąsienicach wtedy, gdy muszą przeprowadzić prace serwisowe przy mostach i wiaduktach, na fermach wiatraków albo w galeriach handlowych czy odśnieżać dachy obiektów. Możliwości wykorzystania podnośników na gąsienicach są naprawdę różnorodne, dlatego te maszyny stają się coraz popularniejsze.