halaFactory or warehouse or industrial building. Protection with roller door or roller shutter. Modern interior design with concrete floor, steel wall and empty space for industry background.

Powstawanie nowych obiektów przemysłowych jest jednym z ważniejszych wskaźników produkcji, przekładający się na poziom rozwoju gospodarczego. Współcześnie nowe fabryki, linie produkcyjne i magazyny wymagają jednak zastosowania najnowszych technologii. Jak budowane są dzisiejsze obiekty przemysłowe? Które rozwiązania są najbardziej opłacalne z perspektywy firmy?

Budownictwo przemysłowe kiedyś i dziś

Przemysł wymaga stosowania coraz lepszych rozwiązań, które powinny być wszechstronne i tanie. Budownictwo przemysłowe dzisiaj to już nie tylko montaż, magazynowanie i produkcja, ale także wiele szczegółowych zastosowań korzystających z nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Klasyczny podział budownictwa przemysłowego między innymi na obiekty cementowe, wydobywcze, hutnicze czy włókiennicze przestaje już mieć większe znaczenie.

Głównym wyznacznikiem współczesnego budownictwa przemysłowego jest jego zdolność do adaptacji do bieżących warunków zewnętrznych. Inaczej mówiąc, hale produkcyjne i składowe powinny mieć bazową możliwość rozbudowy i szybkiej modernizacji. Wszystko to po to, aby zwiększyć konkurencyjność firmy, która mieć zdolność szybkiego dostosowywania się do warunków rynkowych. Koszt inwestycji w wielkoobszarowy budynek przemysłowy jest znaczący, dlatego możliwość zmiany warunków wewnętrznych, np. w celu wprowadzenia innej linii produkcyjnej, długoterminowo ma kluczowe znaczenie.

Oprócz zdolności do adaptacji współczesne budownictwo przemysłowe musi zapewniać jak najwyższy komfort pracy i wysoką funkcjonalność. Na te czynniki wpływają bezpośrednio aspekty konstrukcyjne, które mniej lub bardziej zawężają pole do dokonywania kolejnych modernizacji. Kolejnym czynnikiem wpływającym na użyteczność budynku przemysłowego są izolacje, technika wsporna i dachowa, które mogą determinować określone zastosowanie obiektu. Nowoczesne budynki dla przemysłu o wszechstronnym zastosowaniu można znaleźć na stronie Commercecon – generalne wykonawstwo obiektów przemysłowych. Więcej ciekawych i merytorycznych informacji znajdziesz w tym miejscu: https://commercecon.pl/baza-wiedzy/budownictwo-przemyslowe-generalne-wykonawstwo/.

Budownictwo przemysłowe: murowane czy stalowe?

Jednym z najważniejszych dylematów, jakie ma przed sobą inwestor planujący budowę obiektu przemysłowego, jest wybór techniki budowlanej. Obecnie wybór ogranicza się przede wszystkim do klasycznej techniki murowanej oraz stalowej. W kontekście wcześniej zarysowanych cech, jakie powinno dzisiaj spełniać dobre budownictwo przemysłowe, zdecydowanie więcej zalet można odnaleźć w technice stalowej.

Przemysłowe hale stalowe są idealnym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw, które akceptują potencjalną konieczność wprowadzania szybkich zmian, modernizacji obiektu, a nawet jego złożenia i przenoszenia. Budownictwo stalowe ma charakter modułowy, co oznacza, że przestrzeń może być powiększana o kolejne moduły dostawne (wówczas dotychczasowe ściany zewnętrzne stają się ścianami wewnętrznymi). Łatwość w zaplanowaniu izolacji, wykończenia, a także poprowadzenia ciągów wentylacyjnych czy instalacji elektrycznej sprzyja możliwościom dostosowywania obiektu pod bieżące potrzeby. Niewątpliwym atutem tej techniki jest także cena – hale stalowe, w przeciwieństwie do obiektów murowanych, wznoszone są w znacznie krótszym czasie, a ich łączny koszt może być nawet kilkukrotnie niższy.