pompa

Zawsze, kiedy użytkownik nie może podejrzewać uszkodzenia maszyny, ale czuje się, że coś jest nie tak warto sprawdzić stan pompy hydraulicznej. Wówczas wstępne sprawdzenie zaworu hydraulicznego pozwala na ocenę czy pompa hydrauliczna pracuje poprawnie. Aby skorzystać z regeneracji powinno się posiadać umowę na naprawy i serwis hydrauliki siłowej.

Naprawa pomp hydraulicznych w serwisie hydrauliki siłowej- jak to działa? 

Zanim przejdziemy do procesu jakim jest naprawa pomp hydraulicznych, warto zrozumieć, na czym on polega. Jest to nic innego jak naprawa lub wymiana uszkodzonych elementów pompy. Niestety, nie zawsze da się tego dokonać bez ingerencji wewnątrz jej obudowy. W takim przypadku konieczne jest jej rozbicie, aby dostać się do wszystkich części i je wymienić. Ważne jest, aby dokonać tego prawidłowo, gdyż regeneracja pomp hydraulicznych to proces skomplikowany, który może zakończyć się niepowodzeniem. 

Poza tym, konieczne jest ustalenie przyczyny awarii pompy hydraulicznej. Mogą to być np. uszkodzone łożyska, zanieczyszczenia w układzie hydraulicznym, uszkodzona turbina, zbyt wysokie ciśnienie w systemie hydraulicznym itp. Wszystkie te czynniki mają wpływ na funkcjonowanie pompy hydraulicznej. Jeżeli nie można ich usunąć lub jeżeli naprawa jest niemożliwa, konieczna jest naprawa pomp hydraulicznych. 

W tym celu należy sprawdzić, ile elementów jest do regeneracji. Producent pompy taką listę zawiera w instrukcji użytkowania, która musi być niezwłocznie studiowana przez osoby upoważnione do jej operowania. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnego wydatku i czasu na regenerację pomp hydraulicznych. 

Zazwyczaj regeneracja pomp hydraulicznych obejmuje cztery etapy: 

  • demontaż, czyli usunięcie powierzchniowo zanieczyszczonych elementów; • sprzątanie, czyli wyczyszczenie wewnątrz pompy oraz jej elementów; • smarowanie, czyli nałożenie nowego warstwy środka smarującego na powierzchnie metalowe; • montaż, czyli skręcenie wszystkich elementów pompy hydraulicznej.

Wszystkie te czynności wykonywane są przez doświadczonych fachowców od hydrauliki siłowej, którzy mają wieloletnie doświadczenie w regeneracji pomp hydraulicznych. 

Regeneracja pomp hydraulicznych tłoczkowych- na czym polega proces regeneracji pomp hydraulicznych? 

Kiedy pompa hydrauliczna staje się niewydolna lub jest mało wydajna, a możliwości regeneracji okazuje się być zbyt mało, trzeba ją naprawić. Co więcej, szybka regeneracja pomp jest gwarancją skuteczności przeprowadzanego procesu i zaufania do firmy od hydrauliki siłowej świadczącej usługi regeneracyjne. Taki proces obowiązuje wszystkich użytkowników, którzy mają swoje pompy hydrauliczne przez kilka lat.

Pompa hydrauliczna, mimo że niewielkie urządzenie, może mieć wpływ na pracę maszyny. Regeneracja pomp hydraulicznych polega na czyszczeniu elementów, które uległy zabrudzeniu podczas pracy. Czyszczenie odbywa się pod ciśnieniem i jest bardzo dokładne. Po czyszczeniu elementy są poddawane testom, które pozwalają ocenić, czy maszyna jest zdatna do pracy. Dopuszczalne są różne stopnie regeneracji pomp. Najniższe opłaty dotyczą samego czyszczenia. Za usunięcie śladów użytkowania odpowiada serwis hydrauliczny , natomiast mechanicy od hydrauliki siłowej wykonują naprawy podzespołów uszkodzonych w procesie regeneracji.

Jakie są najczęstsze uszkodzenia pomp hydraulicznych? 

– brak ciśnienia wody, przy czym jednorazowo nie powinna być ona utrata większa niż 20% objętości, a jej spadek równomiernie na całej długości pracy pompy; 

– zapchane lub zablokowane odpływy napędu pompy hydraulicznej; 

– uszczelka siada – uszczelki z wielorazów i okrągłe do pomp hydraulicznych; 

– uszkodzenie rolki – rolka jest łożyskiem, na którym opiera się dynamiczna część układu napędowego pompy hydraulicznej. Istotną różnicę pomiędzy tłocznikiem a tłokowym ustrojem odpowietrzającym stanowi to, że tłokowe ustroje odpowietrzające powodują, że praca pompy jest płynna i bardziej efektywna. Dzieje się tak dlatego, że jeżeli w czasie pracy pompy hydraulicznej znajdzie się różnica ciśnień między obiektem sprzyjającym napompowaniu a głównym obiektem odpowietrzania to następuje automatyczne wytwarzanie ciśnienia na rolce i tym samym wpływa ono na pracę pompy hydraulicznej. 

– uszkodzenie łożysk

– ograniczona ilość przepustowości – powoduje to rozbicie wirowania (brak odpowietrzenia) i zmniejszenie ciśnienia.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://banat.pl/