Różnego rodzaju prace budowlane czy inżynieryjne wymagają obniżenia poziomu wód gruntowych, czy osuszenia wykopów. Właśnie w tym celu najlepiej jest wykorzystać instalacje igłofiltrowe. Jak działają i jakie są efekty pracy tego rodzaju innowacyjnych urządzeń? Szczegóły poznasz, czytając poniższy tekst.
Z czego składa się instalacja igłofiltrowa?
Wbrew pozorom budowa instalacji igłofiltrowej nie jest skomplikowana. Taki system składa się z igłofiltra, rurociągu i agregatu pompowego. Igłofiltr jest po prostu przewodem rurowym z odpowiednim filtrem.
Jak działa instalacja igłofiltrowa?
System rurowy układa się najczęściej w metrowych odstępach, jednak wiele zależy od terenu, na jakim ma odbywać się odwadnianie gruntów budowlanych czy też ilości wody, którą należy odpompować, aby obniżyć jej poziom.
Agregat pompowy wytwarza podciśnienie, dzięki czemu do rurociągu zbierana jest woda na zasadzie ssania. Później jest ona odprowadzana z całego układu.
Po co stosuje się odwadnianie na terenach budowlanych?
Poziom wód gruntowych jest różnych i zależy od wielu czynników. Należy pamiętać, że większość prac budowlanych realizuje się od wczesnej wiosny do późnej jesieni. O ile latem następuje susza, tak wiosną i jesienią poziom wód gruntowych może niebezpiecznie wzrosnąć. Nierzadko podniesienie poziomu wody albo w ogóle jej obecność uniemożliwia przeprowadzanie kolejnych etapów budowy. Wypompowanie wody z powierzchni gruntu jest konieczne, chociażby do montażu systemów sieci kanalizacyjnej i innych prac, jakie realizuje się pod ziemią.
Co więcej, odwadnianie terenów budowlanych jest konieczne dla zachowania stabilności gruntu i aby zminimalizować ryzyko osunięć ziemi.
Odwadnianie standardowo stosuje się również wtedy, gdy poziom wód gruntowych po prostu przekracza ten przeciętny.
Dlaczego warto zaufać profesjonalistom?
Od odpowiedniego odwodnienia terenu nierzadko zależy sukces całej inwestycji. Tego rodzaju prace muszą przebiegać przy zastosowaniu specjalistycznego sprzętu. Co więcej, odwadnianie bardzo często musi być przeprowadzone natychmiast, aby zbyt wysoki poziom wód gruntowych nie wywołał zniszczeń, a prace budowlane czy inżynieryjne na danym terenie mogły być prowadzone bez żadnych zakłóceń i opóźnień.
Co istotne, oprócz instalacji igłofiltrowych, do odwadniania terenu stosuje się również studnie głębinowe. Pamiętaj, że to eksperci powinni podjąć decyzję o zastosowaniu konkretnej metody, a pod uwagę trzeba brać indywidualne parametry danego terenu czy potrzeby inwestorów. Liczy się tutaj nie tylko efekt prac, ale również zachowanie należytego bezpieczeństwa na terenie budowy.
Tylko profesjonalna firma z wieloletnim doświadczeniem na rynku, zajmuje się kompleksową obsługą klientów wedle potrzeb. Eksperci doradzają, montują właściwy system, przeprowadzają prace odwadniające teren, a potem poddają go kontroli.