Dla rynku magazynowego w Polsce ostatnie lata były bardzo dobre. Za wyjątkowy uznawano 2018 rok, tymczasem kolejny rekord padł w 2020 roku, a 2021 zaczął się świetnie. Wpłynął na to m.in. rozwój branży e-commerce. Na znaczeniu zyskały też nowe lokalizacje – o rozwiniętej infrastrukturze, dostępności terenów i niższych stawkach. Sprawdź szczegóły poniżej.
Powierzchnia magazynowa w Polsce
Ważnymi kryteriami wyboru magazynów są m.in. lokalizacja, nowoczesność, dostępność kadry oraz siły roboczej, a także cena. Zainteresowaniem cieszą się głównie magazyny w Warszawie (strefa I oraz II), Dolnym Śląsku, Łodzi oraz w Katowicach, ale rynek magazynowy zyskuje na popularności w całej Polsce. Najemcy interesują się też innymi lokalizacjami – jak m.in. magazyny w Białymstoku, Rzeszowie czy Szczecinie.
Rynek magazynowy w 2018 a 2021 roku
Zasoby magazynów i hal w Polsce w 2018 roku wynosiły ponad 15 mln mkw., 2019 r. to kolejne nowoczesne inwestycje, a 2020 rok to wyniki rekordowe. Z kolei, jak wynika z raportu AXI IMMO, „Polski Rynek Powierzchni Magazynowych w I poł. 2021 roku”, branża cały czas rozwija się dynamicznie i nie zwalnia tempa. Magazyny i hale produkcyjne powstają w całej Polsce – porównaj chociażby dotąd mniej popularne lokalizacje. Wynajem powierzchni magazynowych – Białystok, Rzeszów czy Trójmiasto – cieszą się rosnącym zainteresowaniem.
Rosnący popyt na magazyny
W pierwszej połowie 2021 roku popyt ma obiekty magazynowe w Polsce wyniósł około 3,3 mln mkw. Większość transakcji zrealizowano dzięki najemcom i przedsiębiorcom z takich branż, jak e-commerce i logistyka. Co ważne, równocześnie bardzo spadł odsetek pustostanów.
Budowa na zamówienie
Poza tym wiele firm deweloperskich oferuje realizację zlecenia na zamówienie, czyli hale produkcyjne w Białymstoku, Katowicach czy pod Łodzią zaprojektowane pod potrzeby konkretnego najemcy. Przygotowują grunty inwestycyjne i występują o pozwolenia na budowę, by móc wejść z robotami w dowolnym momencie – jak otrzymają nowe zamówienie.
Które tereny najpopularniejsze, a które zyskują na popularności?
Dużą popularnością cieszy się cały czas Polska Centralna, czyli inwestycje w okolicach Łodzi oraz Warszawy. Jednak są też inne tereny interesujące dla inwestorów i przedsiębiorców. Rozwijają się też inne lokalizacje, np. magazyny do wynajęcia Białystok, Gdańsk i Gdynia, Zielona Góra, Gorzów czy Opole. Rosnące zainteresowanie tymi terenami oznacza, że rynek powierzchni magazynowych cały czas jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się branż.