Człowiek od najmłodszych lat potrzebuje kontaktu ze sztuką. Dzieci mają wrodzoną potrzebę wypowiedzenia się, którego dobrym przykładem jest twórcze malowanie lub rysowanie. Sam kreatywny proces twórczy ma głębokie właściwości edukacyjne, a zarazem terapeutyczne. Arteterapią nazywamy aktywną terapię, która wykorzystuje terapeutyczne właściwości sztuki w praktyce. Przedstawimy pojęcie arteterapii i jej znaczenie w edukacji.
Podstawowa definicja arteterapii
Sam termin pochodzi od słowa „arte”, czyli wykonania czegoś w doskonały i mistrzowski sposób. Jest on połączony z wyrazem „ars”, który oznacza sztukę. Pojęcie terapia znaczy leczenie i opiekowanie się. Możemy je określić jako działanie terapeutyczne, które jest realizowane za pomocą różnych form sztuki. Nie korzystamy w niej z możliwości medycyny konwencjonalnej.
Zasadnicze funkcje arteterapii
Arteterapia ma spełniać trzy podstawowe funkcje w szerokim procesie oddziaływań terapeutycznych:
- Edukacyjne, która polegają na dostarczeniu uzupełniającej wiedzy. Wiedza ta ma zdecydowanie polepszyć orientację jednostki w otaczającym świecie oraz skłonić ją do bieżącego rozwiązywania swoich najbardziej istotnych spraw w życiu.
- Korekcyjne, które mają za zadanie przekształcenie szkodliwych zachowań i nawyków na inne bardziej wartościowe. Najczęściej występuje tu zmiana początkowego nastawienia i podejścia do napotkanych trudności.
- Rekreacyjne, które stwarzają dla uczestnika odpowiednie warunki dające możliwość odpoczynku oraz nabrania sił do skutecznego rozwiązywania swoich problemów w życiu.
Arteterapia ma bardzo szeroki zakres oddziaływań na człowieka. Wszelkie potrzebne w całym procesie techniki i narzędzia są dobierane przez terapeutę lub nauczyciela.
Zróżnicowane formy arteterapii
W leczeniu przez sztukę są wykorzystywane różne formy i metody, które mają wywołać określony efekt terapeutyczny. Zajęcia mają charakter indywidualny lub grupowy.
Arteterapia jest najczęściej realizowana poprzez malarstwo, plastykę, rzeźbę lub sztuki związane z przestrzenią.
Oczywiście można tutaj włączyć w zależności od osoby dodatkowe formy jak muzykę, taniec, słowo czy zajęcia ruchowe.
Dobrze dobrane działania artystyczne dają większe możliwości nauki i terapii w całkowicie bezpiecznej atmosferze.
Rozwijające studia z arteterapii
Obecnie zauważamy coraz większe zainteresowanie arteterapią.
Ignatianum to jedna z uczelni, która kształci na kierunku Arteterapia.
Arteterapia przynosi ogromne korzyści nie tylko dzieciom i młodzieży, ale również osobom dorosłym.