Cena, wygląd i jakość – to główne kryteria, którymi kierujemy się w przypadku wyboru rodzaju płyty meblowej dla zabudowy kuchennej. Warto poważnie się na tym zastanowić, bo akurat kuchnia bywa bardzo wymagająca dla mebli.
Materiał płyt meblowych
Nie tylko fronty powinny mieć znaczenie przy wyborze mebli kuchennych, a sama płyta meblowa musi być trwała i odporna na wieloletnie użytkowanie. Korpus szafek to zwykle płyta MDF lub wiórowa. To fronty decydują jednak o trwałości i stylu zabudowy.
Najbardziej popularne jest oczywiście naturalne drewno (z sosny, brzozy lub olchy), które następnie jest woskowane, oklejane lub lakierowane. Aby drewno wyglądało na droższe i starsze, częstą praktyką jest jego bejcowanie. Należy jednak pamiętać, że drewno zawsze będzie podatne na zmiany wilgotności powietrza, a przez to tym częstsza powinna być konserwacja takich płyt.
Równie popularnym materiałem na płyty meblowe jest płyta MDF. Jej trwałość jest porównywalna z litym drewnem, natomiast jest to materiał zwykle tańszy. MDF pokrywany jest zazwyczaj lakierem lub folią, a kolorystyka i wzór tych wykończeń może być dowolna. Ten typ płyt najczęściej używany jest także do mebli ze żłobieniami, ponieważ łatwo daje się formować.
Tańszą opcją jest na pewno płyta wiórowa. Jest to rodzaj tańszych płyt meblowych, które zwykle są foliowane, laminowane lub lakierowane. Trwałość tej płyty jest zdecydowanie mniejsza od naturalnego drewna, a więc okleina ma tutaj duże znaczenie. Nigdy jednak odporność na wilgoć nie będzie tak dobra, jak w przypadku innych materiałów, co często powoduje odklejanie laminatu pod wpływem np. pary wodnej znad kuchenki. W przypadku tego typu płyt najtrwalszy efekt uzyskamy przez lakierowanie.
Nietypowe płyty meblowe
W wersji tradycyjnej, szkło jest niejako okienkiem w szafce kuchennej, a przytwierdzone jest do aluminiowej lub drewnianej ramki. Coraz częściej jednak szklane są już całe fronty. Wówczas szkło może być przejrzyste, mleczne lub w kolorze (np. w formie witrażu).
Nie jest to jednak najdziwniejsza z form stosowanych w kuchni. Dysponując odpowiednim budżetem, możemy pozwolić sobie na stworzenie frontów meblowych z dowolnego surowca. Bardzo popularne są ostatnio materiały przypominające beton czy kamień. Nie są one wymagające w pielęgnacji, są natomiast lekkie i efektowne w swym wyglądzie. W stylu industrialnym coraz częściej wykorzystuje się aluminium i stal, które tworzą pewien szkielet konstrukcji mebli.
Na popularności zyskują także tzw. spieki kwarcowe. Jest to połączenie zmielonego kwarcu z materiałem łupkowym. Takie płyty mają często dosłownie kilka milimetrów grubości, a ich waga przekracza 20 kg. Są to także płyty, które mogą imitować kamień, metal czy drewno. Jest to obecnie jeden z bardziej popularnych materiałów innych niż naturalne.
Płyty meblowe mogą mieć dowolną strukturę i formę. Mogą imitować naturalne materiały i wydobywać ich piękno. Każdy z materiałów różni się także wytrzymałością, co powinno być jednym z głównych kryteriów wyboru płyty w pomieszczeniu tak wymagającym, jak kuchnia.