Do wykańczania ścian stosuje się między innymi tynki, obecnie można liczyć na szeroki wachlarz wyboru. Wyróżnia się między innymi podział ze względu na sposób nakładania: tynki maszynowe i ręczne.
Przez wiele lat do dyspozycji były wyłącznie te drugie, czyli rozdrabniane w betoniarce lub za pomocą wiertarki i mieszadła, kładzione pacą, łatą lub kielnią. Obecnie można liczyć na duże ułatwienie, przyspieszenie prac, pozwalają na to specjalne agregaty. Za ich pomocą możliwe staje się rozprowadzanie tynku wężem zakończonym odpowiednią dyszą.
Różne rodzaje tynków maszynowych i ich zalety
Tynki maszynowe są cenione za to, że przyspieszają przebieg prac. W przypadku wykwalifikowanych i doświadczonych fachowców otynkowanie stu metrów kwadratowych dziennie nie stanowi żadnego problemu. Tynki maszynowe będą dobrym wyborem przy dużych powierzchniach, mały metraż wystarczy wykończyć tynkiem nakładanym ręcznie. Za pomocą metody maszynowej możliwie staje się wykonanie tynku zarówno na ścianie, jak i suficie. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że nie sprawdzi się ona w przypadku trudnodostępnych miejsc ze względu na ograniczone możliwości dojścia wężem z dyszą. Tynk maszynowy nie będzie też dobrym wyborem, jeśli tynkowana powierzchnia ma niejednorodną strukturę. Nakładanie maszynowe tynku pozwala na przyspieszenie wykonania prac budowlanych i remontowych aż trzykrotnie. Tynk maszynowy ma postać sypką, wystarczy jednak dodać do niego wodę w odpowiednich proporcjach, aby uzyskał on pożądane właściwości. Należy dobrać je do rodzaju i przeznaczenia struktury. Znika potrzeba używania betoniarki i wiertarki z mieszadłem.
Do zalet tynku maszynowego zaliczyć można równomierne rozłożenie go na całej powierzchni. Nie ma w tym niczego skomplikowanego. Prace przebiegają sprawnie, nie trzeba się nadmiernie wysilać. Co więcej, to automat dozuje odpowiednią ilość materiału, co pozwala zredukować ryzyko pojawienia się błędu do minimum. Wygładzenie tynku maszynowego również jest bardzo łatwe, można liczyć na szybkie schnięcie. Plusem będzie też wysoka wydajność tynku. W przypadku tynków ręcznych istotnym problemem jest to, że nie można uzyskać za każdym razem dokładnie takiej samej mieszanki. Zawsze będzie się ona różnić w mniejszym lub większym stopniu. Problem ten zostaje wyeliminowany, jeśli wybierze się tynk maszynowy. Każda partia tynku urabiana przez agregat jest dokładnie taka sama, ma jednakowe właściwości. Głównymi rodzajami tynków maszynowych są tynki wapienne, gipsowe i cementowo-wapienne. Te pierwsze odznaczają się wysoką odpornością na korozję biologiczną, paroprzepuszczalnością. Tynki maszynowe gipsowe pozwalają na uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni, można je nakładać bezpośrednio pod farbę i to jednowarstwowo. Tynki maszynowe cementowo-wapienne są odporne na działanie wilgoci i uszkodzenia mechaniczne, tłumią hałasy i akumulują ciepło.