łazienka

Dobry projekt łazienki powinien zapewnia funkcjonalną i wygodną przestrzeń, która zapewnia wysoki standard sanitarny i higieniczny.

Dobre projekty łazienek wykreowane przez profesjonalnych architektów wnętrz to pomieszczenia zazwyczaj znakomicie rozplanowane z dobrą organizacją ruchu. Sposób urządzania zależy między innymi od: liczby łazienek jakie posiadamy, metrażu każdej łazienki. Jeśli w domu/mieszkaniu posiadamy więcej niż jedną łazienkę wydatnie wpływa to na sposób wykończenia ścian i podłóg, oraz zainstalowane wyposażenie.

Każdy projekt łazienki powinien zawierać jasny podział wnętrza na poszczególne części. Jest to możliwe nawet gdy łazienka jest stosunkowo mała. Jeśli posiadamy większy salon kąpielowy powinniśmy wydzielić część sanitarną, umywalkową i kąpielową, gospodarczą i pielęgnacyjną. Aby zachować komfort użytkowania niezbędne jest zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy wyposażeniem łazienki.

Konieczne jest także bardzo dobre rozplanowanie oświetlenia. Powinniśmy zainwestować zarówno w oświetlenie punktowe jak i ogólne. Modne i doinwestowane łazienki mają też światła typowo dekoracyjne. W końcu – bardzo ważne też jest ogrzewanie. Projekty łazienki często dzisiaj przewidują ogrzewanie podłogowe zamiast klasycznego grzejnikowego.

Stworzenie projektu łazienki to zadanie kilkuetapowe. Warto wykonać je powoli, dokładnie i rozłożyć czas na refleksję. Absolutne minimum to określenie koloru ścian, podłóg oraz użytych materiałów. W końcu warto byłoby wskazać interesujący nas styl. Bardzo ważne jest wskazanie lokalizacji gniazdek elektrycznych. Warto rozważyć zainstalowanie gniazdek Ethernet, jeśli jesteśmy fanami oglądania filmów w kąpieli.

Krok 1 – Rozpoznaj swoje potrzeby

Rozpocznij od przeszukania działów Inspiracje i Porady na Blu.com.pl – tam najszybciej odnajdziesz pomysł na własne wnętrze. Wertując inspiracje poznasz najnowsze trendy wnętrzarskie oraz najlepsze rozwiązania – wdrażane przez profesjonalnych architektów wnętrz. Odnotuj sposób dobierania barw, ogólne rozłożenie wyposażenia oraz koncepcje parowania armatury (kranów) z ceramiką (wannami, umywalkami).

Dzięki inspiracjom z Blu.com.pl nauczysz się rozpoznawać style łazienek, i określisz jaki jest najlepiej dopasowany do Twojego gustu. Poznasz podstawowe elementy, materiały i techniki niezbędne do urządzenia łazienki w sposób zgodny ze stylem jaki sobie założyłeś. Na rynku mamy aktualnie mnóstwo stylów aranżacyjnych łazienek: art deco, glamour, skandynawski, nowoczesny, glamour, boho i wiele innych.

Krok 2 – Zwymiaruj pomieszczenie

Zebranie właściwych pomiarów w łazience to baza bez której nie pójdziemy dalej.  Czytelny plan wnętrza to nie tylko kształt i wymiar ale także lokalizacje drzwi, okien i skosów.  Nie sposób dokładnie rozplanować układu łazienki tylko w wyobraźni stąd na wstępnym etapie warto rozrysować rzut z góry na kartce papieru. To powinno wystarczyć profesjonalnemu architektowi wnętrz aby prawidłowo rozlokować poszczególne elementy wyposażenia od producentów, z których zechcemy skorzystać.

Krok 3 – Określ minimum wyposażenia

Najważniejsze pytanie brzmi: bez jakich sprzętów nie jesteś w stanie funkcjonować w łazience? Wbrew pozorom to poważne pytanie – stworzenie listy minimum może okazać się trudniejsze niż myślisz. Ustal także harmonogram dnia w domu – być może warto zainwestować w dwie umywalki? Jeśli masz małe dziecko lub psa warto postawić na wannę z prysznicem.

Lista minimum to: WC, umywalka, szafka podumywalkowa, prysznic z brodzikiem, lustro, grzejnik. Pamiętaj, że do okna trzeba mieć swobodny dostęp – nie warto planować tam poważniejszego montażu. Jeśli zaś okno nie jest Ci potrzebne – rozważ zaślepienie ściany.