ekogroszek

Kupując opał sprawdzasz jego ceny, parametry i szukasz zaufanego sprzedawcy. Ale czy zastanawiałeś się kiedyś jak na jakość opału wpływa sposób jego przechowywania? Do niedawna jedyną dostępną opcją był zakup węgla luzem. Obecnie masz alternatywę w postaci ekogroszku workowanego. Sprawdźmy jakie są wady i zalety obu rozwiązań.

Cena

To jedno z kluczowych kryteriów branych pod uwagę przy zakupie opału. W tej kwestii przewagę ma ekogroszek sprzedawany luzem. Jest tańszy od workowanego, a różnice oscylują w graniach około 100 zł za tonę. Przy zakupie kilku ton na cały sezon różnica będzie już odczuwalna. Mimo to coraz zdecydowana większość posiadaczy pieców na ekogroszek, decyduje się właśnie na zakup ekogroszku workowanego. Dlaczego? Okazuje się, że takie rozwiązanie ma wiele plusów. 

Worki chronią ekogroszek przed wilgocią

Mokry ekogroszek słabo się pali i daje mniej ciepła. Część energii, która powinna ogrzać pomieszczenia, zostaje zmarnowana na podgrzanie i odparowanie znajdującej się w ekogroszku wody. W efekcie ciepła jest mniej, a zużycie opału jest większe. Dłuższe użytkowanie wilgotnego ekogroszku może być też niebezpieczne dla pieca. Woda prowadzi do rdzewienia metalowych części kotła, co skraca żywotność urządzenia. Mokry ekogroszek jest też nie ekologiczny. Z połączenia wody i zawartej w nim siarki powstaje niebezpieczny dla środowiska kwas siarkowy. Mokry ekogroszek jest też znacznie cięższy. W efekcie w tej samej cenie kupisz mniej opału. Jeśli chcesz tego uniknąć wybierz ekogroszek workowany. Worki stanowią idealne zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi i zabezpieczają przed wilgotnieniem, podczas przechowywania czy transportu. Są też gwarancją właściwej wagi, którą można w prosty i szybki sposób zweryfikować.

Więcej o tym jakie zalety ma ekogroszek workowany możesz przeczytać w artykule partnera:https://grzejemnieto.pl/wegiel-workowany-dlaczego-jest-lepszy-niz-ten-sprzedawany-luzem/.

Ekogroszek workowany zachowuje swoją kaloryczność

Przechowywany na zewnątrz ekogroszek może tracić nawet 30% swojej kaloryczności. Ta jest kluczowym parametrem decydującym o efektywności procesu grzewczego. Im większa wartość opałowa paliwa, tym więcej ciepła wygeneruje. I odwrotnie – mniejsza kaloryczność oznacza, że do uzyskania tej samej temperatury trzeba zużyć więcej opału. Dlatego kupując tani, niskoenergetyczny ekogroszek, oszczędzasz tylko chwilowo, a do zaoszczędzonych pieniędzy i tak trzeba będzie dołożyć, żeby kupić kolejną partię węgla, który jednak nie wystarcza na długo. 

Ekogroszek workowany jest wygodniejszy w użytkowaniu 

Zapakowany w worki ekogroszek jest łatwiejszy w transporcie i przechowywaniu. Jego rozładunek jest szybszy i mniej problematyczny, a przy tym nie generuje tak wielu zabrudzeń. Pakowany w 25-cio kilogramowe worki znacznie łatwiej ułożyć w kotłowni, dzięki czemu zajmują mniej miejsca. Dozowanie ekogroszku z worka wprost do podajnika ogranicza ilość pyłu do minimum. Ekogroszek workowany jest idealnym rozwiązaniem dla osób posiadających kotłownię o niewielkich rozmiarach, ale również i dla tych, którzy jej nie posiadają i zmuszeni są przechowywać opał na zewnątrz. Wówczas ekogroszek w workach jest jedynym rozsądnym rozwiązaniem. 

Worki wykonane są ze specjalnej folii, która stanowi idealne zabezpieczenie przed wiatrem, deszczem i chłodem. Dzięki temu ekogroszek może być bezpiecznie składowany na zewnątrz, bez ryzyka utraty swoich parametrów. Składowanie węgla luzem, na zewnątrz byłoby sporym wyzwaniem, które wiązałoby się z koniecznością przygotowania podłoża czy zapewnienia zadaszenia, co wiązałoby się z określonymi kosztami. 

Biorąc pod uwagę te wszystkie aspekty, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem wydaje się zakup ekogroszku w workach. Ten sprzedawany luzem ma właściwie tylko jedną przewagę – jest tańszy. Różnica nie jest jednak aż tak znacząca, a biorąc pod uwagę inne zalety wynikające z zakupu ekogroszku workowanego, zdaje się nie mieć większego znaczenia. Znaczenie ma natomiast sposób przechowywania opału. To jak jest składowany ekogroszek wpływa na jakość procesu grzewczego. Inwestując w dobrej jakości, wysokoenergetyczny opał, nierozsądne byłoby narażanie go na utratę kaloryczności.

Przed zakupem warto też sprawdzić w jakich warunkach ekogroszek był przechowywany u sprzedawcy. Czy po wysuszeniu i oczyszczeniu jest składowany luzem, pod chmurką? Jeśli tak, w jaki sposób był zabezpieczony. To istotne, bo może okazać się, że deklarowana przez sprzedawcę kaloryczność znacznie się różni i po wrzucenie opału do pieca nie generują on pożądanej ilości ciepła. Dzięki workom ekogroszek może być przechowywany na zewnątrz oraz transportowany nawet na duże odległości, bez ryzyka obniżenia parametrów.

Podsumowując, 

O tym czy kupować ekogroszek w workach czy luzem każdy musi zdecydować sam. Jeśli jednak chcesz palić wydajnie i czysto wybierz ekogroszek workowany z gwarancją zachowania parametrów. Jeśli cenisz sobie wygodę użytkowania i czystą kotłownię – również najlepszym wyborem dla Ciebie będzie ekogroszek workowany.