Obrzeża trawnikowe to określenie, które przyjęło się stosować do wszelkich niskich wygrodzeń stosowanych w ogrodach. Oddzielają od roślinności nie tylko ścieżki, alejki i podjazdy, ale także stosowane są do wygrodzenia stref uprawnych, np. trawnika od pokrytych kamieniami płaszczyzn z nasadzeniami w stylu zen.
Choć ciągle jeszcze w funkcji obrzeży dużą popularnością wśród użytkowników cieszą się krawężniki betonowe do kostki czy palisady z tworzywa lub drewna, to coraz większe zainteresowanie wzbudzają wygrodzenia ze stali korteńskiej.
Czym jest corten?
Corten, czyli stal korteńska to gatunek stali, którą po raz pierwszy zastosowano w latach 30 XIX wieku. W Stanach Zjednoczonych w tym okresie poszukiwano alternatywy dla podatnej na korozję stali konstrukcyjnej i rozwiązanie takie znaleziono. Okazała się nim właśnie stal korteńska, która pod wpływem czynników atmosferycznych, a ściśle w wyniku wielokrotnego moczenia i wysychania, pokrywa się charakterystycznym, pomarańczowo-brązowym nalotem. Ów przypominający wyglądem rdzę nalot chroni stal przed korozją, jednocześnie przedłużając jej trwałość.
Dlaczego stal korteńska cieszy się dużą popularnością?
W XIX wieku doceniano jedynie użytkowe walory stali korteńskiej, produkując z niej pierwotnie wagony kolejowe. Dopiero z czasem odkryto urok estetyczny wykonanych z cortenu przedmiotów, takich jak m.in. obrzeża trawnikowe – https://pekabet.pl/obrzeza-trawnikowe/.
Cienka w porównaniu z betonem czy palisadami blacha stalowa, jest jednocześnie twarda i zachowuje nadany jej pierwotnie kształt. Można ją również mocować w łatwy sposób, a poszczególne elementy dowolnie łączyć.
System obrzeży trawnikowych z cortenu
Znani producenci architektury ogrodowej, tacy jak np. Pekabet, mają w swojej ofercie elementy ze stali korteńskiej, np. donice czy właśnie obrzeża ogrodowe. Decydując się na taką opcję, warto sprawdzić, czy producent zapewnia rozwiązania systemowe. Produkt powinien pozwolić nie tylko na uzyskanie zadowalającego efektu wizualnego, ale także na samodzielny montaż przez klienta.
Wysokiej jakości obrzeża z cortenu zapewniają:
- różnorodność elementów – poza odcinkami prostymi o różnych długościach, użytkownik powinien móc zaopatrzyć się również w naroża czy też elementy umożliwiające połączenie prostych odcinków układanych na różnych wysokościach gruntu oraz pod kątem;
- łatwy sposób łączeń poszczególnych elementów systemu, zapewniający odpowiednią estetykę oraz szczelność.
Obrzeża trawnikowe ze stali korteńskiej pięknie kontrastują z zielenią roślin, ale także świetnie współgrają z drewnem, kamieniem, korą drzewną czy wreszcie betonową kostką i płytami.