Zmiany skórne pojawiają się w każdym wieku, stąd też konieczne może być ich chirurgiczne usuwanie. Zanim jednak się na nie zdecydujemy, poznajmy rodzaje zmian, wskazania, jak również przeciwwskazania do wykonania zabiegu.
1. Rodzaje zmian skórnych
2. Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych
3. Usuwanie zmian skórnych – kiedy polecana jest elektrokoagulacja?
Rodzaje zmian skórnych
Znamiona barwnikowe, czyli określone zmiany skórne charakteryzują się brązowym kolorem, jednak mogą być również jasnobrązowe lub czarne. Genezą ich powstania jest skupianie się melanocytów w jednym miejscu. Komórki te odpowiadają za produkcję barwnika skóry.
Możemy wyróżnić kilka typów znamion barwnikowych:
- soczewkowate – występują na różnych częściach ciała. Są małe i ciemnobrązowe, o jednolitej strukturze,
- zwykłe – potocznie zwane ,,pieprzykami”. Przybierają postać zarówno płaskich, jak i odstających znamion, w różnych odcieniach brązu,
- niebieskie – charakteryzują się niebiesko-szarym zabarwieniem, które spowodowane jest położeniem melanocytów w głębszych partiach skóry,
- dysplastyczne – są nierówne zarówno pod względem kształtu, jak i koloru. Stanowią podejrzane zmiany skórne, które mogą przekształcić się w czerniaka,
- wrodzone – posiadamy je od urodzenia,
- Spitz – najczęściej różowe lub czerwone plamy. Ponadto są duże i wypukłe.
Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych
Wiele osób boryka się ze znamionami skórnymi, które w wielu przypadkach nie są powodem do niepokoju. Nie oznacza to jednak, że nie należy ich bacznie obserwować. Jeśli zauważymy sygnały, które mogą świadczyć o zmianach chorobowych, należy udać się do dermatologa lub chirurga. Specjalista ustali odpowiednią metodę leczenia. Jedną z najczęściej spotykanych w gabinetach lekarskich jest zabieg chirurgicznego usuwania znamion.
Procedura nierzadko ma charakter profilaktyczny, ale nie tylko. Na podstawie pobranego materiału można dokonać badania histopatologicznego i postawić diagnozę. Chirurgiczne wycięcie często poprawia jakość życia pacjenta, choć metoda na pierwszy rzut oka wydaje się inwazyjna.
Zabieg wykonywany jest za pomocą specjalistycznych narzędzi chirurgicznych w znieczuleniu miejscowym. Poprzedza go konsultacja i planowanie w oparciu o zebrany wywiad oraz komplet badań. W wielu przypadkach lekarz decyduje się na usunięcie znamiona za pomocą skalpela, następnie kontroluje krwawienie poprzez elektrokoagulację, a na koniec zakłada szwy gdy nadal działa znieczulenie miejscowe.
Jakich wyników możemy się spodziewać po wpisaniu w wyszukiwarkę chirurgiczne usuwanie cena? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Koszt w dużej mierze zależy od liczby znamion do usunięcia, jak również ich rozmiarów.
Usuwanie zmian skórnych – kiedy polecana jest elektrokoagulacja?
Kolejną metodą usuwania zmian skórnych na które mogą zdecydować się pacjenci jest elektrokoagulacja. Z powodzeniem można poddać się temu zabiegowi, kiedy w grę wchodzi usunięcie się brodawek, kęp dermatologicznych czy też znamion etc. Na czym polega ta metoda?
W trakcie zabiegu wykorzystuje się prąd elektryczny, który ma wysoką częstotliwość. Ten przekształca energię elektryczną w ciepło, które ,,wypala” bądź też niszczy tkanki (niepożądane). Metoda ta jest bardzo polecana w przypadku dużych zmian z uwagi na to, że zastosowany w niej prąd jest niezwykle pomocny w kontrolowaniu krwawienia. O ile elektrokoagulacja jest skuteczną metodą usuwania zmian na skórze, o tyle nie wszyscy pacjenci powinni się jej poddawać. Mowa przede wszystkim o zbyt wrażliwych na prąd elektryczny. W grę wchodzą także przeciwwskazania zdrowotne. Może być także nieefektywna w przypadku zbyt dużych znamion, bądź jeśli w grę wchodzą podejrzane zmiany skórne (w których istnieje ryzyko wystąpienia komórek rakowych).