pacjent

Ratowanie życia pacjenta wymaga z reguły podjęcia specjalistycznych kroków, a także wykorzystania profesjonalnych narzędzi medycznych. W przypadku nagłej niewydolności oddechowej konieczne może okazać się użycie rurki ustno-gardłowej, która stanowi obecnie jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego oddziału ratunkowego. Czym jest rurka ustno-gardłowa i jak prawidłowo ją wykorzystać? Sprawdzamy!

Rurka ustno-gardłowa – co to jest?

Wbrew pozorom rurka ustno-gardłowa nie jest prostym narzędziem, a zaś czymś znacznie więcej. Została skonstruowana tak, aby nie tylko ułatwiać przeprowadzenie akcji ratunkowej przez personel medyczny, lecz także umożliwiać przywrócenie podstawowych funkcji ludzkiego organizmu. Profesjonalna rurka ustno-gardłowa wykorzystywana jest najczęściej w sytuacjach nagłej niedrożności oddechowej zarówno na bloku operacyjnym, oddziale ratunkowym, jak i w karetkach pogotowia. Ten na pozór zwyczajny przedmiot służy do ratowania życia, zapobiegając jednocześnie przykryciu nagłości krtani przez język, co skutkuje utratą możliwości samodzielnego oddychania. Umiejscowiona zgodnie z jej przeznaczeniem umożliwia powietrzu prawidłowy przebieg. Może również zostać wykorzystana w każdej sytuacji, gdy manualne ratowanie życia zawiodło lub tuż po znieczuleniu w celu tymczasowego utrzymania drożności oddechowej. Dlaczego o tym wspominamy? Wykorzystana w prawidłowy sposób rurka ustno-gardłowa uchroni poszkodowanego przed niedotlenieniem mózgu, co z kolei prowadzi do nieodwracalnych zmian w mózgu lub do śmierci.

Rurka ustno-gardłowa – rozmiary

Zakładanie rurki ustno-gardłowej nie powinno przysporzyć zbyt dużych trudności nawet mniej doświadczonym specjalistom. Co mamy na myśli? Jednorazowe akcesoria medyczne zostały stworzone z myślą o komforcie pracy personelu medycznego i tak też jest w tym przypadku. Specjalistyczna rurka ustno-gardłowa ma doskonale opracowany kształt, który idealnie dopasowuje się do delikatnej tkanki w obrębie jamy ustnej, co więcej – nie zawiera ftalanów ani lateksu. Wykonana z medycznego PCV jest łatwa i wygodna w użyciu, a jednocześnie nie wywołuje podrażnień. W zależności od wybranego produktu najczęściej posiada również wbudowaną blokadę przeciw gryzieniu oraz zaokrąglone krawędzie, co ma szczególne znaczenie dla komfortu osoby poszkodowanej. Sprawdź asortyment hurtowni medycznej Mercant i złóż zamówienie na rurki ustno-gardłowe.

Aby jednak ratowanie życia mogło mieć miejsce, należy wybrać odpowiedni rozmiar rurki ustno-gardłowej. Na rynku znajdziecie multum rozwiązań lepszej bądź gorszej jakości. To jednak największe znaczenie ma umiejętność dopasowania narzędzia do aktualnych potrzeb. Rurka ustno-gardłowa w rozmiarze 3,4 lub 5 stanowi uniwersalne rozwiązanie dla osób dorosłych. W razie możliwości warto jednak zmierzyć odległość między płatkiem ucha a kącikiem ust lub żuchwą a siekaczami i tym sposobem wybrać narzędzie.

Jak założyć rurkę ustno-gardłową?

Rurka ustno-gardłowa służy najczęściej do ratowania życia pacjenta w nagłych i niespodziewanych sytuacjach. Niemniej jednak nie może być stosowana u osób przytomnych bądź półprzytomnych, a także w przypadku uszkodzeń w obrębie szczęki pacjenta. Zakładanie rurki ustno-gardłowej rozpoczynamy od delikatnego odchylenia głowy poszkodowanego. Warto stanąć tuż za nim, by została ona umieszczona w odpowiednim miejscu. Rurka ustno-gardłowa powinna być wkładana odwrotną stroną do tej, w której znajdzie się ostatecznie, by zabieg udrażniania dróg oddechowych przebiegł pomyślnie. Gdy zostanie napotkany opór, wówczas należy obrócić ją o 180° i ponowić jej zakładanie aż do momentu umiejscowienia rurki w odpowiednim miejscu. Jeżeli poszkodowany po chwili zacznie oddychać, co będzie widoczne po unoszącej się klatce piersiowej, należy niezwłocznie ją usunąć. Tę samą czynność wykonujemy, gdy pacjent odzyska przytomność, gdyż ciało obce może wywołać odruch wymiotny.

Rurka ustno-gardłowa powinna być stosowana wyłącznie przez personel medyczny, a także po ukończeniu szkolenia z zakresu ratownictwa medycznego. Nieprzestrzeganie tych zasad może skutkować ryzykiem wystąpienia poważnych powikłań.