budowa

Płyta warstwowa PIR to płyta wypełniona pianką poliizocyjanurową „PIR”, która jest innowacyjnym rozwiązaniem wprowadzonym na rynek nie tak dawno temu. W rzeczywistości nie jest to jednak to samo, co płyta warstwowa EPS z niepalnymi dodatkami, ale ze względu na wysokie walory użytkowe produkty te szybko zyskały popularność i są powszechnie stosowane w budownictwie.

Dwie odmiany płyt warstwowych PIR:

  • Ścienne płyty warstwowe PIR;
  • Płyty warstwowe PIR do pokryć dachowych.

Ich właściwości są identyczne, z wyjątkiem rozmiaru profilu zewnętrznej blachy ocynkowanej. Płyta warstwowa PIR jest niezwykle obiecującym i praktycznym materiałem budowlanym, który można wykorzystać do wzniesienia konstrukcji w ciągu zaledwie kilku dni.

Zalety płyt warstwowych PIR

Biorąc pod uwagę obszar zastosowań, pianka poliizocyjanurowa ma następujące właściwości:

  • Płyty PIR są trwałe, nawet w warunkach użytkowania z dużymi wahaniami temperatury
  • Doskonała paroprzepuszczalność i przepuszczalność pary wodnej.
  • Ze względu na niską przewodność cieplną służy jako doskonały izolator, pozwalający zaoszczędzić na ogrzewaniu budynków
  • Odporność na ogień, nie podtrzymuje spalania i zapobiega rozprzestrzenianiu się otwartego ognia

Płyty PIR na elewacje są wznoszone bardzo szybko i praktycznie nie wymagają szkieletu nośnego w przypadku budownictwa niskiego. Dzięki specjalnym elementom mocującym i kształtowym prace montażowe podczas wznoszenia trwają minimalnie dłużej. To samo dotyczy prac dekarskich, które są łatwe do wykonania przy ograniczonej liczbie pracowników. Niewielki ciężar umożliwia transport i podnoszenie płyt warstwowych bez większego wysiłku. Należy również dodać izolację akustyczną – płyty warstwowe z poliizocyjanuratu pochłaniają około 93% hałasu, zapewniając doskonałą ochronę akustyczną.

Skład płyty warstwowej PIR

Każda płyta warstwowa ma strukturę trójwarstwową: zewnętrzne części nośne i wewnętrzne wypełnienie. W tym przypadku wypełniacz jest rodzajem pianki poliuretanowej, otrzymywanej w wyniku reakcji chemicznej kilku składników. Proces poddaje się działaniu wysokiej temperatury, po czym tworzy się stała warstwa wierzchnia o strukturze matrycy. Chroni to wewnętrzne frakcje przed przenikaniem wilgoci i łagodzi skutki działania innych czynników klimatycznych.

Płyty warstwowe PIR są najczęściej stosowane w budownictwie niskim i komercyjnym. Wykorzystuje się je do budowy centrów handlowych, hal przemysłowych, stacji paliw, myjni samochodowych, magazynów, hal sportowych itp. Pierwszym etapem jest wykonanie metalowej ramy, która następnie jest pokrywana prefabrykowanymi płytami warstwowymi.