Stałe przeszkody na jezdni wymagają oznaczenia. Pozwala ono uprzedzić kierowców przed problemami na drodze i uchronić ich przed ewentualnymi wypadkami drogowymi. Dzięki odpowiednim znakom drogowym przeszkody są dobrze oznaczone. Słupki przeszkodowe, bo o nich mowa są niezbędnym elementem ruchu drogowego. Jakie funkcje pełnią?
Co to są słupki przeszkodowe?
Znaki drogowe charakterystycznie rozmieszczone na jezdni lub wzdłuż drogi można spotkać bardzo często na terenie zabudowanym. To słupki przeszkodowe, które mają za zadanie informować o przeszkodach na drodze, a przede wszystkim ostrzegać o nich. Pojawiają się zwykle przed przejściami dla pieszych i wysepkami oraz przy ewentualnych przeszkodach na jezdni, które wymuszają odpowiednią reakcję kierowcy lub zmianę jego toru jazdy. Najczęściej pojawiającym się na nich znakiem jest znak nakazu. Pozwala on na prawidłowe ominięcie przeszkody i właściwe prowadzenie ruchu na drodze. Ten często spotykamy element ruchu drogowego, składa się ze znaku na niebieskiej planszy umieszczonego na żółtym, odblaskowym stojaku. Do ich wykonania służy polietylen, który jest odporny na warunki atmosferyczne oraz na działanie czynników zewnętrznych.
Rodzaje słupków przeszkodowych
Słupki przeszkodowe to element urządzeń bezpieczeństwa drogowego. Spośród nich wyróżniamy słupki U-5a oraz słupki U-5b . Te pierwsze stosuje się do kierowania ruchem drogowym i są one oznaczone zwykle znakami C9, C10 lub C11. Słupki U-5b również wspomagają kierowanie ruchem. Pojawiają się one przy oznakowaniu i oddzieleniu od jezdni pasów dla pieszych, barier pomiędzy pasami ruchu lub przy wysepkach. Dodatkowym rodzajem słupków przeszkodowych są słupki U-5c, które pulsują żółtym światłem i dzięki temu są widoczne z dużo dalszej odległości oraz w trudnych warunkach. Istotny jest również sposób mocowania słupków przeszkodowych. Wśród nich istnieją takie, które są przymocowane do podłoża na stałe — poprzez wmurowanie lub przykręcenie do wkopanego obciążnika.
Jaką funkcję pełnią słupki przeszkodowe?
Główną funkcją słupków przeszkodowych jest zapewnienie odpowiedniego funkcjonowania ruchu drogowego. Słupki przeszkodowe ostrzegają w porę przed niebezpieczeństwem. Wszystko dlatego, że te elementy znajdujące się na jezdni i służące do ostrzegania przed niebezpieczeństwem lub przeszkodami są doskonale widoczne z oddali. Słupki przeszkodowe są zwykle ustawione w taki sposób, żeby kierowca widział je z daleka i był w stanie zareagować na zmianę w organizacji ruchu lub zatrzymać bezpiecznie auto.