Większości z nas wydaje się, że aktywność wszelkiego rodzaju much, komarów oraz kleszczy wiąże się z wysoką temperaturą i okresem wiosenno-letnim. Choć temperatura i wilgotność faktycznie mają znaczenie w aktywności pajęczaków, sprawa wcale nie jest taka prosta. Jakie są warunki sprzyjające żerowaniu kleszczy?
Czy kleszcze żerują w zimie?
To pytanie co roku zadają sobie setki osób. Wciąż jednak pojawia się ogromne zdziwienie, gdy zimą na psiej sierści znajdziemy pasażera na gapę. Mit o tym, że kleszcze hibernują w okresie zimowym ma się stale dobrze. Owszem, temperatura ma ogromne znaczenie dla żerowania i rozmnażania się kleszczy, jednak jednorazowy mróz nie sprawi, że wszystkie te pajęczaki wymrą.
Najbardziej optymalna dla rozwoju kleszczy temperatura to kilkanaście stopni na plusie. Wówczas czują się najlepiej i są to najlepsze warunki dla ich rozmnażania. Upały im nie służą, choć również nie sprawiają, że zapadają w mocny sen.
W jakich temperaturach żerują kleszcze?
Największą aktywność wykazują więc w okresie wiosennym i jesiennym, gdy utrzymuje się wysoka wilgotność i umiarkowane temperatury. To bywa mylące dla wielu opiekunów psów i kotów, którzy często na jesień rezygnują z ochrony przeciwkleszczowej, argumentując to niskimi temperaturami.
W rzeczywistości, kleszcze mogą żerować, o ile temperatura utrzymuje się na poziomie powyżej 4,5 stopni Celsjusza. Nie oznacza to jednak, że poniżej tej temperatury nasze czworonogi są całkowicie bezpieczne. Obecnie zimą bardzo często można spotkać się z sytuacją, gdy temperatura dłuższy czas utrzymuje się na plusie.
Niestety oznacza to również, że kleszcze mają większe możliwości rozmnażania się, a co za tym idzie zwiększa się ich ilość. Wyższe temperatury zwiększają także ich przeżywalność. Przez to więcej jaj ma szansę przeobrazić się w larwy i nimfy, które będą żerować na nas i naszych czworonogach. To zwiększa również ryzyko zarażenia się przez kleszcza chorobami, które następnie przeniesie na nas.
Czy wilgotność ma znaczenie dla kleszczy?
Niemniej ważna od temperatury dla rozwoju, rozmnażania się i żerowania kleszczy jest wilgotność. Te pajęczaki uwielbiają, gdy na zewnątrz panuje wysoka wilgotność. To pozwala im bez przeszkód składać jaja, bez obaw o ich wyschnięcie. Samice kleszcza szukają bowiem miejsc zacienionych i wilgotnych, by móc spokojnie złożyć jaja.
Do niedawna niskie temperatury w zimie, solidne opady śniegu oraz suche powietrze sprawiały, że populacja kleszczy była naturalnie regulowana przez warunki atmosferyczne. Nie wszystkie zahibernowane osobniki były w stanie przetrwać srogą zimę. Dziś, ze względu na globalne ocieplenie, wyższe temperatury oraz większą wilgotność w okresie zimowym możemy obserwować również większą aktywność kleszczy, które przy sprzyjających warunkach mogą żerować i rozmnażać się przez cały rok.