pole

Herbicydy stanowią integralną część nowoczesnego rolnictwa, zwłaszcza w kontekście ich stosowania do zwalczania chwastów. Niestety, istnieje wiele czynników, które mogą obniżyć ich skuteczność: niska jakość produktów chwastobójczych, nadużywanie lub niewłaściwe stosowanie przez rolników, obecność odpornych gatunków roślin itp. Na szczęście dziś dysponujemy również adiuwantami – specjalistycznymi substancjami dodawanymi do środków ochrony roślin specjalnie do zwiększania skuteczności działania, gdy jest ona najbardziej potrzebna!

  • Czym są adiuwanty?

Adiuwanty, takie jak na przykład Atpolan 80 ec, są rozpylane na rośliny wraz z innymi substancjami chemicznymi, aby poprawić ich działanie. Mogą one zwiększać wydajność i skuteczność oprysku, co oznacza, że ogólnie zużywa się mniej pestycydów i nawozów! Pozwala to ostatecznie zaoszczędzić pieniądze, ponieważ zmniejsza koszty tych produktów, dlatego ich obecność należy zawsze brać pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o rodzaju/ilości najlepiej dostosowanej do metody aplikacji.

Działają w różny sposób, wspomniany powyżej środek Atpolan 80 ec na przykład jest płynnym adiuwantem przeznaczonym do łącznego stosowania z opryskami niektórymi herbicydami i fungicydami stosowanymi za pomocą sprzętu naziemnego. Dodatek do tej mieszaniny może być zalecany przez ekspertów w celu zwiększenia skuteczności.

  • Działanie adiuwantów

Adiuwanty są niezbędne do utrzymania skuteczności naszych pestycydów. Pomagają zmiękczyć wodę, zneutralizować czynniki, które mogą mieć negatywny wpływ na ich skuteczność i utrzymać właściwą gęstość kropel oprysku, dzięki czemu produkt zachowuje swoje właściwości po naniesieniu na rośliny lub powierzchnie gleby dłużej niż zwykle, nie odparowując szybko, zanim zdąży zrobić to, co chcemy w danej sytuacji. Adiuwant jest również ważny, ponieważ zmniejszone parowanie oznacza wyższy stopień penetracji do korzeni roślin, co może bezpośrednio prowadzić do zdrowszych upraw.

  • Dlaczego warto korzystać z adiuwantów?

Adiuwanty mają wielu zwolenników, ponieważ zapewniają sukces upraw i zabiegów, niezależnie od warunków pogodowych. Stosowanie adiuwantów zwiększa gwarancję skuteczności, zapewniając 100% wykorzystanie nawozów, co oznacza mniejsze wydatki na regularne opryski w porównaniu z sytuacją, gdy nie stosowano adiuwantów! Na czym zależy wszystkim rolnikom? Możliwość obniżenia kosztów przy zwiększonej wydajności plonów; te udoskonalone reaktywności zwiększają działanie środków ochrony roślin, co oszczędza czas i wysiłek, a jednocześnie pozwala na szybkie niszczenie chwastów, dzięki czemu uprawy mogą rosnąć bez przeszkód.

Adiuwanty umożliwiają bardziej równomierne rozprowadzenie roztworu na powierzchni roślin, co zmniejsza znoszenie przez wiatr i poprawia rozpuszczalność. Lepkość można zwiększyć, aby zapobiec znoszeniu roztworu, a jednocześnie zapewnić jego dobrą penetrację przez pozostałości wosku lub inne warstwy ochronne występujące w niektórych roślinach. Sąsiadujące ze sobą liście będą miały kontakt z taką samą ilością nawozu, więc nie ma szans, aby jeden obszar był uprzywilejowany w stosunku do innych tylko dlatego, że znajdują się bliżej siebie – zapewnia to równomierne nawadnianie w całym obszarze wzrostu.