Kliniki weterynaryjne oraz przychodnie zwykle są właścicielom czworonogów doskonale znane. To tam udajemy się z naszym czworonogiem na obowiązkowe szczepienia, ale także i na badania kontrole. Jednocześnie warto zwrócić uwagę również i nas to, że w przychodniach weterynaryjnych zwykle nasi czworonożni przyjaciele mogą liczyć na o wiele bardziej kompleksową opiekę i diagnostykę, niż może się nam to wydawać. Wobec tego, jakie badania wykonuje się w klinikach dla zwierząt?
Badanie moczu i kału- standardowe badanie diagnostyczne w klinice weterynaryjnej
Nasi pupile – niestety – są w wyjątkowo dużym stopniu narażeni na obecność szeregu pasożytów. Dostają się on głównie w wyniku zanieczyszczonego pokarmu, a także w wyniku tego, że nas psiak bierze do pyszczka dosłownie wszystko. To właśnie dlatego klinika weterynaryjna Pruszcz w pierwszej kolejności przeprowadza standardowe badanie diagnostyczne, czyli badanie pobranych próbek moczu i kału. Wówczas w laboratorium próbki te poddawane są analizie na obecność pasożytów w kale czy nawet na obecność krwinek lub innych substancji w moczu psa. Takie badanie jest jednocześnie niezbędne, do oceny ogólnej kondycji naszego zwierzaka.
Morfologia i biochemia- niezbędne badanie dla czworonogów
Wspomniane już zostało, że najlepsza klinika weterynaryjna powinna w sposób kompleksowy ocenić stan zdrowia swoich czworonożnych pacjentów. Wobec tego przychodnia weterynaryjna Pruszcz powinna zaoferować także przeprowadzenie badań krwi, a w szczególności morfologii oraz biochemii. Te badania pozwalają na sprawdzenie zdrowia pupila w jak najdokładniejszy sposób. Wykonuje się je głównie po to, by ocenić czy w organizmie zwierzaka nie rozwija się stan zapalny, czy wszystkie narządy wewnętrzne funkcjonują w prawidłowy sposób, a także czy zwierzę nie boryka się ze schorzeniami układowymi. Warto wspomnieć, że w przypadku starszych zwierząt zaleca się wykonanie badania krwi co najmniej jeden raz w roku.
Diagnostyka obrazowa w przychodni weterynaryjnej
Klinika weterynaryjna Pruszcz Gdański powinna dysponować także urządzeniami i sprzętami, które pozwolą na przeprowadzenie diagnostyki obrazowej. Mowa tu o standardowych badaniach RTG, USG czy CT i MRI. Oczywiście przeprowadzenie tego typu badań jest głównie uzależnione od rodzaju zasiniałego problemu jednak klinika powinna posiadać szerokie możliwości, a także precyzyjnie dobrane sprzęty, które pozwolą takie badania przeprowadzić. Stanowią one pomocny aspekt w ocenie stanu zdrowia zwierzęcia.