Każdy, kto chce zacząć inwestować na giełdzie, musi założyć rachunek maklerski. W tym celu niezbędne jest nawiązanie współpracy z domem maklerskim – czyli instytucją finansową, która posiada zezwolenie na wykonywanie czynności będących działalnością maklerską.
Wysokość opłat
Przy wyborze instytucji prowadzącej wspomniane we wstępie rachunki ważne są zarówno usługi domu maklerskiego, jak i pobierane z tego tytułu opłaty. Założenie i prowadzenie rachunku maklerskiego jest zazwyczaj darmowe, ale za to pobierane są prowizje od zakupu i sprzedaży akcji. Bardzo często określana jest minimalna kwota prowizji, co ma niebagatelne znaczenie przy ilości transakcji przeprowadzanych w ciągu miesiąca. Opłaty są naliczane również m.in. za zarządzanie funduszami finansowymi. Trzeba się też liczyć z koniecznością uiszczenia podatku od zysków kapitałowych zwanego potocznie podatkiem Belki.
Oferta domu maklerskiego
Propozycje poszczególnych domów maklerskich trzeba porównać nie tylko pod kątem cen, ale i zawartości. Jak radzą eksperci z firmy inwestycyjnej Prosper Capital, oferty poszczególnych domów maklerskich różnią się w zakresie proponowanych instrumentów. Niekiedy klienci mają do dyspozycji jedynie akcje, kontrakty na indeksy czy ETF-y z rodzime mego rynku, gdzie indziej natomiast można nabyć akcje z rynków zagranicznych etc. Warto ponadto przypomnieć, że nie wszystkie domy maklerskie umożliwiają inwestowanie w ramach IKE czy IKZE. Planując nawiązanie współpracy z domem maklerskim, należy zatem w pierwszej kolejności określić swoje własne potrzeby i oczekiwania względem takiej współpracy.
Wiarygodność
Dom maklerski musi mieć doświadczenie oraz cieszyć się mocną pozycją na rynku i zaufaniem klientów. Oczywiście obowiązkowe jest posiadanie przez tę instytucję stosownych zezwoleń. Wiarygodny dom maklerski to także taki, który nie znajduje się na czarnej liście prowadzonej przez Komisję Nadzoru Finansowego. Dobrym pomysłem jest przeglądanie bieżących rankingów domów maklerskich, co ułatwia znalezienie optymalnego rozwiązania.