Decyzja o adopcji kota powinna być przemyślana. Jako opiekunowie w pełni odpowiadamy za dobrostan zwierzęcia. Trzeba zapewnić kotu miejsce do życia, zadbać o pełnowartościową dietę i poświęcić mu czas. Nie można też zapominać o kwestiach bezpieczeństwa. Szczególnie, kiedy mieszkasz w domu z balkonem. Kot to zwinne zwierzę i może łatwo czmychnąć przez uchylone drzwi na balkon, co stwarza niebezpieczeństwo. Podpowiadamy, jak sobie z tym radzić.
Zadbaj o bezpieczeństwo pupila i zamontuj siatki na balkon dla kota
Krążą pogłoski, że koty mają siedem żyć i zawsze spadają na cztery łapy. Z tym drugim można się zgodzić, aczkolwiek nie oznacza to, że wychodzą bez szwanku z każdego upadku. Jeżeli masz balkon, to koniecznie musisz pomyśleć o zamontowaniu siatki ochronnej dla kota na balkon. Taka siatka chroni przed upadkiem (a wbrew pozorom wcale o to nietrudno, koty są płochliwe i mogą łatwo stracić równowagę, gdy coś je przestraszy) i przed ucieczką z domu.
Montaż siatki na balkon dla kota nie jest skomplikowany, a co najważniejsze – nie wymaga ingerencji w fasadę budynku. Mimo wszystko warto się zdecydować na kupno wraz z usługą montażu siatki. Dzięki temu zyskujesz pewność, że siatka ochronna jest solidnie przymocowana, a jednocześnie wygląda estetycznie i doskonale komponuje się z balkonem.
Taka siatka ochronna dla kota powinna być wykonana z wytrzymałego materiału, który jest odporny na warunki atmosferyczne. Warto postawić na mocną siatkę wykonaną z polietylenu. Siatka nie kurczy się ani nie rozciąga, pozostaje w tym samym kształcie przez lata. Dzięki temu nie trzeba jej zdejmować na okres zimowy. Siatki dostępne są w różnych wariantach. Aby zapewnić kotu bezpieczeństwo, wystarczy siatka ze splotem o grubości 1,5 mm.
Technologia montażu siatki – jak montować siatki ochronne, by zapewnić kotu bezpieczeństwo?
Balkony różnią się między sobą (są to loggie, balkony z zadaszeniem i bez), a zatem technologię montażu siatek trzeba dopasować do konkretnego balkonu.
Istnieje wprawdzie sposób samodzielnego montażu, który polega na zamocowaniu siatki na klejonych zaczepach (aby zamocować siatkę, przełóż sznurek przez przyklejony zaczep i rozpocznij mocowanie siatki).
Warto jednak podkreślić, że zdecydowanie odradza się stosowanie klejonych zaczepów z uwagi na bezpieczeństwo zwierząt. A zatem: na jakie zabezpieczenie balkonu warto się zdecydować?
Oto kilka przykładowych możliwości montażu takiej siatki:
- Montaż bezinwazyjny – po obwodzie balkonu montuje się profile aluminiowe lub zaczepy bezinwazyjne. Kolejny krok to wykonanie stelażu z linek stalowych, do którego specjalnymi zszywkami dopinana jest siatka ochronna. Taki montaż nie wymaga ingerencji w konstrukcję balkonu, a ponadto nie pozostawia żadnych śladów. Siatkę można z łatwością usunąć w każdej chwili.
- Montaż bezinwazyjny z pełnym zadaszeniem z siatki – jeśli masz balkon bez zadaszenia, to możesz zdecydować się na montaż siatki balkonowej z zadaszeniem. W tym przypadku profile aluminiowe są montowane do barierki za pomocą skręcanych zaczepów. Stelaż wykonywany jest z linek stalowych, naciągniętych śrubami rzymskimi. Do stelaża mocowana jest siatka.
- Montaż inwazyjny – ten rodzaj montażu siatek polega na rozmieszczeniu kołków rozporowych (lub innych zaczepów) co 40 cm w ścianach, części sufitowej i posadzce balkonu. Następnie przeciągana jest linka stalowa, naciągnięta śrubą rzymską. Każde oczko siatki dopinane jest wówczas oddzielnie za pomocą specjalnych zszywek. Montowane są też pionowe profile aluminiowe oraz tworzy się zadaszenie z siatki.
- Montaż inwazyjny z pełnym zadaszeniem z siatki – profile aluminiowe montowane są w rogach barierki oraz na środku. Kolejno powstaje stelaż, naciągnięty śrubami rzymskimi. Na koniec przypinana jest jest siatka polietylenowa.
- Montaż (inwazyjny lub bezinwazyjny) z niepełnym zadaszeniem lub zadaszeniem pod kątem 90 stopni – takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku szerokich balkonów, gdzie nie ma potrzeby montowania zadaszenia na całej szerokości. Stelaż wykonuje się zatem z profili, zgiętych pod kątem 90 stopni i wysuniętych około 70 cm w poziomie. Następnie wykonywany jest stelaż z linek, aby dopiąć siatkę.
Siatka ochronna na balkon – na jaki rodzaj siatki warto się zdecydować?
Na rynku dostępne są różne rodzaje siatek. Trzeba mieć świadomość, że nie każda siatka nadaje się jako zabezpieczenie balkonu – na przykład transparentna siatka, jaką często można dostać w sklepach zoologicznych. Dlaczego? Ponieważ kot bez problemu taką nylonową siatkę przegryzie i narazi się na niebezpieczeństwo. Nie warto też kupować siatek wzmacnianych drucikiem ze względu na to, że ciężko taką siatkę napiąć, a kot również może sobie poradzić z jej uszkodzeniem. Najlepszym surowcem do produkcji siatek ochronnych jest polietylen.
Przy wyborze siatki warto też zwrócić uwagę na temperament swojego pupila. Dla kotów spokojnych zaleca się standardową siatkę ze splotem o grubości 1 mm i oczkami 50mm x 50mm. Aktywne i pełne energii koty wymagają wzmocnionej siatki, pogrubionej do 1.5 mm z oczkami 40mm x 40mm. Siatka na balkon dostępna jest w różnych kolorach. Jeżeli zależy ci na subtelnym efekcie, to zdecyduj się na siatkę w piaskowym kolorze, która nie rzuca się w oczy.